SME

KDH má problém so sexuálnou orientáciou

BRATISLAVA – Slovensko by malo viac chrániť menšiny vrátane ľudí s inou sexuálnou orientáciou. Vládny program s podobným zákonom nepočíta napriek tomu, že nám ho odporúča prijať Európsky parlament. Antidiskriminačné zákony boli aj témou včerajšieho

BRATISLAVA – Slovensko by malo viac chrániť menšiny vrátane ľudí s inou sexuálnou orientáciou. Vládny program s podobným zákonom nepočíta napriek tomu, že nám ho odporúča prijať Európsky parlament. Antidiskriminačné zákony boli aj témou včerajšieho rokovania šéfa parlamentu Pavla Hrušovského s predstaviteľmi Európskeho parlamentu v Bruseli. „Nebránime sa prijatiu antidiskriminačného zákona ako celku, ale nevidím dôvod na jeho prijatie, pretože by naozaj museli existovať konkrétne podozrenia, že na Slovensku je diskriminovaná ktorákoľvek skupina obyvateľov,“ povedal podľa TASR Hrušovský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ešte prednedávnom predseda KDH Hrušovský tvrdil že antidiskriminačný zákon „nie je kategorickou požiadavkou Európskej únie alebo predvstupových rokovaní“.

Návrh zákona sa v parlamente chystá predložiť podpredseda vlády Pál Csáky. Aby mal aspoň nejakú nádej na prijatie, chce navrhnúť „slušný kompromis“ – zákaz diskriminácie inak sexuálne orientovaných ľudí by sa týkal len ich zamestnávania.

Antidiskriminačný zákon už parlament prerokúval na svojej poslednej schôdzi pred voľbami. Poslanci konzervatívnych strán však boli proti a kresťanskí demokrati inak sexuálne orientovaných ľudí odmietli zaradiť medzi menšiny, ktoré zákon spomínal. Poslanec Vladimír Palko hovoril, že ide o „mätúci pojem“, ktorý nepatrí do politiky, ale do súkromia.

Csáky už o pripravovanej verzii hovoril s Hrušovským i Palkom. Naznačil, že KDH by si zrejme opäť želalo vypustiť z návrhu ustanovenia o sexuálnej orientácii. Vylúčil však, že ak by neuspel, hľadal by podporu aj v radoch opozície. „Bol by to dôvod na vystúpenie z koalície. SMK koaličnú dohodu neporuší,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa iniciatívy Inakosť Marianna Šípošová má obavy, aby pojem sexuálnej orientácie navrhovatelia neobetovali v úsilí získať pre zákon podporu. Ak by sa zachoval len pre oblasť zamestnávania, tiež by to podľa nej nebolo riešenie. „Diskriminácia existuje v celej škále spoločenského života,“ hovorí.

Parlament bude hlasovať aj o novele zákona o Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva. Stredisko by posudzovalo porušenia antidiskriminačného zákona.

Vládny návrh, ktorý parlament pred voľbami zamietol, hovoril o zákaze diskriminácie na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie, viery alebo náboženstva, zdravotného postihnutia, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine. (sp)

SkryťVypnúť reklamu

Gay Martin: Prijatie zákona bude minimom

Mnohí gayovia alebo lesbičky nechcú verejne hovoriť o svojej diskriminácii v spoločnosti, a ak prehovoria, trvajú na anonymite.

Dvadsaťročný Martin antidiskriminačný zákon považuje „za minimum“. Nemyslí si, že zásada rovnakého zaobchádzania s inak sexuálne orientovanými ľuďmi by sa mala obmedziť len na pracovnoprávne vzťahy. „Nový zákon situáciu zásadne nezmení, ale možno to bude trochu lepšie.“ Podľa neho musí pri vnímaní problémov takýchto ľudí hlavne vyspieť spoločnosť.

Svoju anonymitu zdôvodňuje postavením, aké majú homosexuáli na Slovensku. Na otázku, či úsilím zostať v anonymite neposkytuje odporcom zákona argument, prečo takúto normu neprijať, odvetil: „Iste, ale ak kvôli jednej veci vyjdem z anonymity, ďalších iks vecí v živote sa pokazí.“

SkryťVypnúť reklamu

V zamestnaní už niektorí jeho kolegovia vedia, že je gay. Tvrdí, že sa k nemu nesprávali necitlivo. Svojmu šéfovi však nič nepovedal. Myslí si, že to nemá význam.

Marianna Šípošová z iniciatívy Inakosť chápe inak sexuálne orientovaných ľudí, ktorí nechcú prezradiť celé svoje meno. „Nedávno sme robili výskum a čísla jasne hovoria, že sa stávajú prípady, keď sú gayovia alebo lesbičky prepustení, zbavení funkcie alebo im zamietnu kariérny postup. To je dôvod, aby taký človek svoju orientáciu skrýval,“ povedala. (sp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 109
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 239
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 213
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 067
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 003
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 446
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 276
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu