
Zástupcov verejnoprávnej televízie a rozhlasu aj štátnej tlačovej agentúry postoj poslancov mediálneho výboru k ich požiadavkám veľmi nepotešil. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
„Slovenská televízia je v kríze ekonomickej, riadiacej, programovej. Pri fungovaní demokracie horší príklad nepoznáme. Ak by takým spôsobom fungovala súkromná firma, zbankrotuje,“ povedal poslanec Tomáš Galbavý z SDKÚ, ktorý bol začiatkom novembra s poslankyňou Beátou Brestenskou z ANO v Slovenskej televízii na poslaneckom prieskume.
Obaja včera pri debate o štátnej dotácii pre STV vyslovili vážne znepokojenie nad hospodárením v televízii. „STV stráca charakter verejnoprávnosti a svojprávnosti,“ povedal Galbavý. Dokonca hovoril o trestnoprávnej zodpovednosti za podpisované zmluvy. „STV ovládli záujmové skupiny a externí dodávatelia a veritelia a tí rozhodujú, čo sa bude vysielať,“ tvrdí.
Najväčšie pohoršenie poslankyne Brestenskej vyvolala zmluva STV so spoločnosťou Arbo Media, na základe ktorej podľa poslankyne prichádza televízia ročne o 400 miliónov korún. Poslanci navrhli, aby STV do polovice roka 2003 túto zmluvu vypovedala.
„V STV sa diali niektoré veci netransparentne. Povedzme, že aspoň vzbudzovali ten dojem,“ priznal štatutárny zástupca Jozef Mračna.
Napriek tomu, že Slovenská televízia investovala obrovské sumy do auditu, podľa Brestenskej sa neriadi jeho závermi. Počet zamestnancov STV podľa oboch poslancov nie je primeraný – aj keď za posledné dva roky bolo prepustených 500 ľudí, stále ich veľa pracuje externe.
Mračna povedal, že v STV pracuje 2020 interných zamestnancov, koľko je externých, nevedel. (hr)