BRATISLAVA. V rámci riešenia problémov s usporiadaním pozemkov pod nelegálnymi rómskymi obydliami sa začína pilotný projekt v Krásnohorskom Podhradí.
Rieši ho pracovná skupina zložená z odborníkov rôznych inštitúcií, pre ktorú je vyčlenených 30-tisíc eur.
"Chceme vyskúšať zámenu pozemkov v tejto obci. Ak zistíme, že je potrebné zmeniť legislatívu, budeme sa o to snažiť. Máme vytypované najkrízovejšie lokality, kde sú potrebné jednoduché pozemkové úpravy," informoval na dnešnom brífingu v Bratislave splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.
Krízových je 150 osád
Podľa Atlasu rómskych komunít z roku 2013 je v 504 slovenských lokalitách problém s usporiadaním vlastníckych práv pozemkov pod ich obydliami. Z nich je 153 s najhoršou životnou úrovňou.
Prieskumom sú identifikované pozemky pod rómskymi osídleniami aj ich vlastníci.
Podľa starostu Krásnohorského Podhradia Petra Bolla niektorí ľudia tento projekt vítajú, no existujú aj odporcovia, no Rómovia to vnímajú veľmi pozitívne, pretože žiť v neistote nie je ľahké.
„Pomôže nám to v tom, že budeme môcť zlegalizovať čierne stavby v rómskej osade,“ povedal. Je rád, že sa týmto problémom konečne niekto začal zaoberať.
„Ide to pozitívnym smerom,“ poznamenal.
Búranie v osade pod Krásnou Hôrkou sa odkladáČítajte
Platiť budú na splátky.
Riešením bude prostredníctvom správneho konania čiastkovými pozemkovými úpravami zámena za pozemky vo vlastníctve štátu alebo obce. Obec by tieto pozemky prenajímala vlastníkom domov, prípadne sprostredkovala rodinám ich odkúpenie.
"Za prenájom pozemku musia platiť aj rómske rodiny odkázané na sociálne dávky.
V tomto prípade jej časť možno trvalým príkazom poukazovať priamo na účet obce po súhlase vlastníka domu," priblížil riešenie Pollák.
Starostka obce Spišské Tomášovce Zuzana Nebusová potvrdila záujem rómskych spoluobčanov v obci na riešení pozemkov. "Ak chceme mať rómske osady na úrovni, nemajú byť čierne stavby. Takto sa odstráni veľký problém. U nás už 30 rodín má záujem o vysporiadanie pozemkov," konštatovala Nebusová.