Bratislava 30. júna (TASR) - Počas nasledujúceho rokovacieho týždňa 50. schôdze Národnej rady SR by sa poslanci mali v druhom čítaní zaoberať návrhmi zákonov o samospráve vyšších územných celkov (VÚC) a voľbách do jej orgánov. O konečnej podobe návrhov zákonov, ktoré sú nevyhnutné pre naštartovanie reformy verejnej správy, však v koalícii neexistuje politický konsenzus, pričom najrozpornejšou ostáva otázka počtu VÚC.
Nesúhlas s vládou schválenou dvanástkou a požiadavku na vznik ôsmich VÚC, ktoré by kopírovali súčasné kraje, dlhodobo presadzuje Strana demokratickej ľavice (SDĽ). Za prijatie takéhoto pozmeňovacieho návrhu v gesčnom výbore pre verejnú správu hlasovali spolu s opozíciou práve poslanci za SDĽ Vladimír Faič a Viliam Sopko.
Slovenská demokratická koalícia (SDK) podľa jej experta na verejnú správu Milana Horta jednoznačne podporuje vládny návrh zákona o 12 VÚC. Ako zdôraznil, pozmeňujúci návrh poslanca za HZDS Jána Danka na vznik ôsmich VÚC, ktorý si osvojil gesčný výbor, nebol odborne zdôvodnený a je skôr politickým stanoviskom. "Argumenty za dvanásť boli zobraté a použité v prospech osmičky," uviedol Hort. Vývoj pri rozhodovaní parlamentu si Hort netrúfa predpovedať.
Podporiť vytvorenie vládou navrhnutých 12 VÚC odporúča poslancom z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Republiková rada. Ak sa ukáže, že počas prerokúvania návrhov zákonov v druhom čítaní bude navrhnutý iný model ako 12 VÚC, poslanci z KDH chcú vyzvať vládu, aby návrhy zákonov stiahla z rokovania parlamentu.
Strana maďarskej koalície (SMK), ktorá sa takisto prikláňa k dvanástke, už avizovala, že v druhom čítaní predloží pozmeňovací návrh na vznik VÚC Podunajsko. Malo by doň spadať šesť okresov - Dunajská Streda, Komárno, Šaľa, Galanta, Nové Zámky a Levice. Ak tento návrh neprejde, poslanci za SMK sú pripravení zákony nepodporiť. O tom, ako sa zachovajú počas hlasovania, však podľa poslanca Józsefa Kvardu rozhodnú až krátko pred ním. SMK takisto upozornila na záporné stanovisko svojich poslancov k obom návrhom zákonov v prípade, ak sa v prvom z nich objaví Trnavský kraj, do ktorého budú zahrnuté aj okresy Senica a Skalica. V tejto súvislosti SMK upozorňuje na dohodu, podľa ktorej spomenuté dva okresy mali spadať pod Bratislavu.
Rozporné názory na počet samosprávnych krajov sú v klube SOP-LDÚ-SZS. Poslanec Ján Šimko (SOP), ktorý začal kampaň za prijatie 12 VÚC, si myslí, že sa mu podarí presvedčiť väčšinu klubu. Ako uviedol, sedem poslancov vrátane dvoch za Liberálnodemokratickú úniu (LDÚ) podporuje 12 a rokovať bude ešte s ďalšími piatimi poslancami. Zvyšok poslancov za SOP podporuje osem. Šimko chce osloviť aj poslancov za SDĽ. Rozdielne postoje k tejto otázke nevníma ako konflikt medzi ním a vedením strany.
S výnimkou KDH a SZS sa koaličné strany v posledných týždňoch k reforme nevyjadrovali. Pozornosť vyvolalo vyhlásenie premiéra Mikuláša Dzurindu po stretnutí s prezidentom a šéfom parlamentu minulý týždeň. Dzurinda vtedy uviedol, že reforma verejnej správy nie je kľúčovou podmienkou pre vstup Slovenskej republiky do Európskej únie.
Podpredsedníčka vlády pre európsku integráciu Mária Kadlečíková informovala, že v návrhu rezolúcie o pripravenosti SR na vstup do Európskej únie (EÚ), ktorý vypracoval Zahraničný výbor Európskeho parlamentu a na jeseň sa ním bude zaoberať plénum, sa oceňuje dohoda vládnej koalície na prijatí reformy verejnej správy a zákona o štátnej službe. Kadlečíková poznamenala, že nenaplnenie tohto očakávania EÚ a neprijatie zákonov týkajúcich sa reformy verejnej správy by nás mohlo "úplne vyradiť z hry".
*jh pa
NNNN