Bratislava 30. júna (TASR) - Koncepcia decentralizácie a modernizácie verejnej správy predpokladá aj závažné zmeny v zriaďovateľských a hospodársko - riadiacich úlohách nielen krajských a okresných úradov, ale aj samosprávnych orgánov. Týka sa to predovšetkým oblastí zdravotníctva, sociálnych vecí, školstva a kultúry, ktoré boli doteraz podporované majetkom štátu a využívané na presne špecificky stanovený účel.
V majetku obcí sa objaví hnuteľný i nehnuteľný majetok, ktorý priamo súvisí s výkonom kompetencií, medzi ktorými je aj zriaďovateľská funkcia. V odvetví školstva sú to veci základných škôl, umeleckých škôl, materských škôl, školských klubov, centier voľného času a zariadení stravovania. Predmetom prechodu vlastníckych práv bude aj majetok subjektov, ktoré doteraz nemali právnu subjektivitu, alebo sa tak stane na základe dohody o zriaďovateľskej funkcii. Na obec prejdú majetkové práva a záväzky, obec bude však môcť zveriť svoj majetok do správy vlastným rozpočtovým alebo príspevkovým organizáciám, alebo ho vložiť napríklad ako vklad do obchodnej spoločnosti. Nemôže to byť však majetok slúžiaci na menovité účely výchovno-vzdelávaciemu procesu, sociálnej pomoci, zdravotnej starostlivosti a kultúrnej činnosti.
Účel nehnuteľného majetku bude môcť obec zmeniť iba na základe zastupiteľského orgánu, že je prebytočný alebo neupotrebiteľný. V prípade škôl alebo zariadení sociálnych služieb môže byť takýto krok vykonaný iba po predchádzajúcom súhlase rezortného ministerstva. V žiadnom prípade nový zákon neumožní založiť majetok obcí a nemožno naň uskutočniť ani výkon rozhodnutia, konkurzné a vyrovnávacie konanie. Podľa dikcie navrhovanej právnej normy bude kompetenciám príslušný majetok obciam delimitovaný k 1. januáru 2002, podľa dohôd medzi štátom a obcou to môže byť v konkrétnych prípadoch aj v iných termínoch.
*pm som