BRATISLAVA. Slovenská republika je jednou z posledných krajín sveta, ktorá má dve letky rozdelené pod ministerstvo vnútra a ministerstvo obrany. Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka by sa mali zlúčiť do jednej pod rezortom obrany.
Podľa Galka je súčasný stav postavený na totalitnom modeli.
„V krajinách NATO sme jediní. Česká republika pristúpila k zmene v roku 1998. Dnes má Česko letku s najmodernejšou technikou,“ konštatoval Galko.
Leteckú prepravu mimo vojenského letectva zabezpečujú také krajiny ako Ekvádor, Irak, Kuba, Pakistan, Rusko, Ukrajina, Bielorusko, Vietnam.
„Slovensko je malou krajinou, aby utiahlo dve letky. Inej cesty ako zlúčenie letiek niet,“ vyhlásil.
Ministerstvá nekomunikujú
Galko kritizoval aj to, že ministerstvá medzi sebou o nákupe nových lietadiel nediskutujú.
Podľa Galka treba teda pripraviť zlúčenie dvoch letiek pod ministerstvo obrany. Dovtedy by nákupy nových lietadiel zastavil.
Lety ústavných činiteľov na krátke vzdialenosti by mal zabezpečovať rezort obrany lietadlami L 410, ktorých má šesť.
Podľa Galka by tiež ministerstvo obrany malo dokončiť nákup lietadiel Spartan s VIP verziou. „Tá zabezpečí vysoký štandard prepravy vysokých štátnych i vojenských predstaviteľov,“ dodal.
Druhé lietadlo musia opraviť
Podľa Kaliňáka ministerstvo vnútra má v súčasnosti dve ponuky na nákup lietadiel pre jeho letku.
Taliansko ponúka jeden trinásťročný Airbus s dlhým doletom a jeden menší starší Falcon.
Druhá ponuka je od rakúskeho súkromného prepravcu, ktorý vyradil niektoré lietadlá. Slovensku preto ponúka dva Fokkery. Zároveň je ochotný s doplatkom zobrať naše dva Jaky.
Letka ministerstva vnútra disponuje dnes dvoma ruskými lietadlami TU 154. Používa sa však len jedno. Druhé čaká na generálnu opravu. Rezort vnútra má dve lietadlá Jak-40.
Glváč chce kúpiť lietadlá či vrtuľníky, ale nemá ani na úpadokČítajte
Fedor požaduje odtajnenie
Poslanec za SDKÚ Martin Fedor chce, aby premiér Robert Fico (Smer) odtajnil koncepciu rozvoja vzdušných síl.
"Odmietam, aby sa o ďalšom rozvoji letectva na Slovensku rozhodovalo za zatvorenými dverami na úrade vlády," vyhlásil Fedor.
Pripomenul, že koncepciu letectva poslanci Národnej rady doteraz nevideli.
"Stále je utajovaným dokumentom. Nie je jasné, čo a v akom rozsahu sa chystajú jednotlivé bezpečnostné rezorty v blízkom období vlastne obstarávať," upozornil.