Bratislava 30. júna (TASR) - Minister vnútra SR Ivan Šimko, ktorý v tejto funkcii pred niekoľkými týždňami nahradil Ladislava Pittnera, si uvedomuje komplikovanosť tohto rezortu i to, že treba veľmi citlivo zvažovať informácie, s ktorými prichádza do styku a ktoré rezort poskytuje verejnosti. Konštatoval to dnes v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy, ktorej témou bola vnútorná bezpečnosť, záväzky i možnosti MV SR. Jeho spoludiskutérom bol bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra Ladislav Polka. Do relácie bol prizvaný aj exminister federálneho ministerstva vnútra Ján Langoš, ktorý však svoju účasť odriekol.
Šimko v debate viackrát zdôraznil, že rezort vnútra nemá slúžiť žiadnej politickej strane a pod jeho vedením bude polícia efektívne bojovať s kriminalitou a dodržiavať verejný poriadok. Podľa neho ľudia totiž musia mať pocit, že sa na políciu môžu s dôverou obrátiť. "Nemôžu mať pocit, že tieto mocenské zložky slúžia nejakej politickej garnitúre", zdôraznil s poznámkou, že "to je čosi, čo sa ťahá ešte z dávnej minulosti, z komunistického režimu". Politiku z rezortu a polície treba "vyhnať všetkými možnými dverami", dodal.
Polka si s odstupom času myslí, že vedenie rezortu už potrebovalo "oživenie krvi". To, čo sa udialo v Policajnom zbore v roku 1998 charakterizoval ako "obdobie temna". Súčasne tlmočil novému ministrovi uznanie aj opozície, pretože ako podotkol, v osobe I. Šimka ide o človeka s právnickým aj ekonomickým vzdelaním. Polka zároveň zdôraznil, že ako opozičný politik mu dáva šancu sto dní vo funkcii a opozícia za ten čas nebude doňho "rúbať".
Dôvod existencie korupcie, a to nielen v Policajnom zbore, ale v celej spoločnosti, vidí minister Šimko v "obrovských majetkových presunoch" po roku 1989, čím sa medzi niektorých ľudí dostali "obrovské peniaze", čo vytvorilo príležitosť na korupciu. Preto sa prihovára za efektívnejší a dôslednejší postih aj za podozrenie z korupcie a rovnako aj za systémové opatrenia. Tie však musia byť v súlade so zákonom a také, aby sa nedotýkali cti a dôstojnosti policajtov. Mal na mysli najmä menovky policajtov, ktoré po nástupe do funkcie zrušil.
Podľa Polku osobne minister musí prijať systémové opatrenia najmä pokiaľ ide o funkčnosť inšpekcie. Je presvedčený, že ak bude vyšetrovať policajt policajta, nemôže to byť úspešné. Takisto za absolútne potrebnú považuje rekodifikáciu trestného práva, pretože v súčasnosti má SR "zmätené" policajné a trestné právo.
*md som