
Starostka Predajnej Tatiana Čontofalská so svojimi obyvateľmi na hlavnom námestí, ktoré za jej šéfovania pravidelne ožíva oslavami. Starostovanie Tatianu baví, „jediné, čo mi chýba, je čas na športovanie. Kedysi som hrávala volejbal,“ hovorí. FOTO SME - PAVOL MAJER
Na čele štyristo z takmer 2800 miest a obcí na Slovensku stáli v tomto volebnom období ženy. Post primátorky mesta zastávalo asi 4,4 percenta žien, starostiek obcí bolo 17,5 percenta. O tom, aké budú tieto čísla nasledujúce štyri roky, rozhodnú voliči o týždeň v komunálnych voľbách.
„Žien by malo byť v komunálnej politike viac,“ hovorí však už dnes predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. „Ženy sú zodpovednejšie, ešte nikdy sa mi nestalo, žeby zľahčovali problémy, ktoré majú v obci. Ak je starostom alebo primátorom muž, berie sa ako samozrejmé, že sa nemusí toľko venovať rodine. Ženy však zvládajú aj rodinné povinnosti, a aj preto ich obdivujem. Práve komunálna politika je miestom, kde by mali začať, lebo tu môžu robiť všetko, čo zákon nezakazuje, kým v štátnej správe môžu iba to, čo zákon káže.“
Ženy podľa neho vedia povedať svoj názor rovnako nahlas ako muži, aj tie, čo pracujú v ZMOS-e, nesedia v kúte, vedia presadiť svoje, aj keď je ich stále málo.
Starostka Čierneho Balogu Tatiana Štulrajterová to potvrdzuje: „Žien je v komunálnej politike málo, pritom ony veľmi citlivo vnímajú, čo sa okolo deje, funkciu berú oveľa zodpovednejšie. Ale aj naši chlapi sú veľmi šikovní, a je s nimi väčšia zábava, vedia vec odľahčiť, keď je človek v strese. Ženy problémy a stres viac prežívajú.“
(haj)