Smer nemení dôležitosť ústnej časti konkurzov, ktorá vyvolala podozrenia z rodinkárstva. Chce ich sprehľadniť.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Po rozhodnutí prezidenta Andreja Kisku, ktorý odmietol vymenovať za sudkyňu Juditu Gabonaiovú Hrenčukovú, víťazku konkurzu na súde, kde pracuje jej matka, mení Smer podmienky výberového konania.
Poslanci vládnej strany nesiahnu na váhu ústnej časti, ktorú minister spravodlivosti Tomáš Borec posilnil na úkor objektívnejšej písomnej, ale presadzujú, aby pohovory začali nahrávať a zverejňovať.
Pozmeňujúci návrh k justičným zmenám predstavili v utorok v ústavnoprávnom výbore.

Pohovory môžu overiť
Čo sa ešte mení
- vo výberových komisiách bude viac sudcov;
- vracajú sa justiční čakatelia;
- konkurzy na sudcov zostanú otvorené aj pre iné právnické profesie, ich predstaviteľov čaká školenie v Justičnej akadémii;
- o výbere budúcich prokurátorov rozhodnú komisie zložené len z prokurátorov;
- z piatich rokov na jeden sa skráti lehota, dokedy sa nemôže sudca po návrate z verejnej funkcie uchádzať
- o funkciu predsedu, či podpredsedu súdu;
„Osobne s tým mám problém, ale po dohode s ostatnými sme to navrhli. Skutočne sa tak ukáže, ako celé výberové konanie prebehlo,“ povedala za predkladateľov Anna Vitteková zo Smeru.
Po dohode s ministerstvom spravodlivosti zareagovali nielen na Kiskovo rozhodnutie nevymenovať uchádzačku, ale aj na ďalšie medializované správy.
Novinári upozornili na pochybnosti pri niektorých konkurzoch, keď uchádzači po ústnej časti poskočili z tretieho či druhého miesta na prvé.
Tak sa víťazkou stala Gabonaiová Hrenčuková, ale aj Katarína Krochtová, ktorá zas vyhrala konkurz na súde, kde v tom čase šéfoval jej brat. Krochtovú stihol ešte vymenovať Kiskov predchodca Ivan Gašparovič.
Štátna tajomníčka ministerstva Monika Jankovská pripomenula, že konkurzy boli aj doposiaľ verejné, ale po pochybnostiach súhlasili s úpravou. „Chceme byť ešte transparentnejší.“
Väčšiu priehľadnosť žiadali aj mimovládne organizácie a spomenuli ju nedávno aj niektorí členovia Súdnej rady.
Keď v septembri hovorila o Gabonaiovej Hrenčukovej členka rady, Kiskova nominantka Elena Berthotyová, upozorňovala, že rada spätne nemôže zistiť, ako ústna časť prebehla. Pritom rada podáva návrh, či má prezident úspešných uchádzačov vymenovať za sudcov.
„Takúto úpravu vítam, pretože ústna časť podľa platných predpisov nebola verifikovateľná,“ hovorí dnes Berthotyová.
Opozícia chce video
Víta ju aj opozičná poslankyňa Lucia Žitňanská z Mosta-Hídu, ktorá pripomenula, že už v lete v programovom dokumente strany navrhla, aby sa ústne časti nahrávali na videozáznam.
Okrem toho chcela posilniť spätne písomné časti tak, ako ich nastavila, keď bola ministerkou spravodlivosti.
„V súdnictve máme situácie, keď je neštandardne vysoké percento rodinných väzieb medzi sudcami a zamestnancami súdov. Odstránenie akýchkoľvek pochybností malo prísť nielen za tejto, ale už za predchádzajúcej vlády,“ hovorí Miroslav Kadúc z OĽaNO.
Ústne časti by sa podľa jeho predstavy mali zaznamenávať na video a vysielať online cez internet.
Kadúc, ako aj ostatní opoziční poslanci kritizovali Smer, že justičné zmeny navrhuje k novele zákona o Justičnej akadémii bez toho, aby prešli pripomienkovým konaním.
Jankovská tvrdí, že potrebovali reagovať na nález Ústavného súdu.
Ministerstvo však do zákona napríklad vracia justičných čakateľov, hoci ústavní sudcovia povedali, že zrušiť tento inštitút nebolo v rozpore s ústavou.

Beata
Balogová
