BRATISLAVA. Štefan Harabin nepodá sám na prokuratúru podnet v súvislosti s voľbou predsedníčky Najvyššieho súdu.
Tvrdí, že septembrová voľba bola zmanipulovaná a prokuratúra má konať.
„Ja sa nemienim vyjadrovať, či je prokuratúra kvalifikovaný, resp. nekvalifikovaný orgán,“ uviedol v reakcii na vyjadrenie prokuratúry, že nezistili zákonné dôvody na začatie konania.
Generálna prokuratúra bude konať štandardným zákonným spôsobom v prípade doručenia akéhokoľvek kvalifikovaného podania súvisiaceho s touto voľbou, informovala v pondelok hovorkyňa Andrea Predajňová.
Harabinove otázky
„Prokuratúra má povinnosť konať ex offo aj bez toho, že dostane kvalifikovaný podnet. Ústava predpokladá, že ide o právne kvalifikovaný štátny orgán. V iných prípadoch napr. daňového úniku, vraždy, lúpeže alebo inej nezákonnosti koná prokuratúra bez kvalifikovaného podnetu,“ zdôraznil Harabin.
Harabin v súvislosti s voľbou šéfky Najvyššieho súdu tvrdí, že člen Súdnej rady na rozdiel od občana v parlamentných voľbách má zákonnú povinnosť hlasovať.
„Volebná komisia, hoci bola povinná, do zápisnice neuviedla, ktorí dvaja členovia neodovzdali hlasovací lístok, resp. ho odovzdali, ale volebná komisia ich vybrala z urny, pretože boli neoznačené, alebo z iných dôvodov, prípadne nevyzvala nehlasujúcich členov, aby si splnili zákonnú povinnosť hlasovať, neexistoval diskrétny priestor pre úpravu hlasovacieho lístka“ zopakoval.
Toto sú pre Harabina nezodpovedané otázky, ktoré robia „voľbu zjavne nezákonnú i v nadväznosti na to, že šiesti členovia Súdnej rady za vládu a parlament boli u ministra spravodlivosti na jeho pozvanie, ráno tesne pred touto voľbou“.
Predsedníčka Súdnej rady hrubo porušila svoje povinnosti, keď neodstránila tieto nezákonnosti, respektíve ich nežiadala odstrániť ani od volebnej komisie, dodal.
Nástupkyne nesúhlasia
Šéfka Súdnej rady Jana Bajánková minulý týždeň v reakcii na Harabinove obvinenia uviedla, že „voľby prebehli v súlade s volebným poriadkom. Zápisnica je voľne dostupná na internete“.
Pripomenula, že po voľbe nikto z členov súdnej rady ani z kandidátov nevzniesol námietky.
Nová predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová po svojom menovaní do funkcie pre médiá uviedla, že „samotná skutočnosť, že bola menovaná, odstraňuje všetky rozpory. Myslím, že všetko je v poriadku a v súlade s právnou úpravou".