BRATISLAVA. Voľba chýbajúceho člena Súdnej rady sa zmení na test, ako sudcovia vnímali dianie v justícii v posledných rokoch.
Ako informovala SITA, prvým kandidátom sa stal Štefan Harabin. Proti nemu sa 25. novembra postaví Dušan Čimo.
Bude to verejná skúška
S prvým sa spája najmä negatívny obraz justície. Ten druhý si získal prívlastok reformný a Harabinov oponent.
Čimo priznáva, že ak sa do pondelka neprihlási žiadny iný kandidát, tak voľba bude aj „testom národa sudcovského“.
Čima navrhuje združenie Za otvorenú justíciu. „Som poctený, že mi kolegovia prejavili dôveru,“ reagoval.
V prípade zvolenia by trnavský krajský sudca dostal šancu dokončiť to, čo pred dvoma rokmi v Súdnej rade začal.
Bol nominantom parlamentu, ale poslanci Smeru ho pred mesiacom pred voľbou predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady bez vysvetlenia odvolali.
Harabin hovorí, že kandidovať ho vyzvalo veľké množstvo sudcov z celého Slovenska. Jeho kandidatúru podpísalo desať sudcov trestného kolégia Najvyššieho súdu, ktorému šéfuje.
Pôvodne hovoril, že o kandidatúre neuvažuje, pretože Súdnu radu považuje za politický poradný orgán ministra spravodlivosti Tomáša Boreca.
Opäť ide o previerky
O rade si myslí to isté aj dnes, ale kandidovať neodmieta. „Výzvy sudcov boli v tom smere, že jedine ja som schopný povedať pravdu a nebojím sa nikoho.“
Medzi sudcami sa podľa neho šíri názor, že „keď sa urobí volebný podvod v súvislosti s voľbou predsedu Najvyššieho súdu, ktorý ani nemá záujem nikto vyšetriť, tak sa boja, kde budú mať záruku, že sa takáto manipulácia neuskutoční pri policajných previerkach.“
Previerky sudcov pritom Ústavný súd pozastavil.
Voľbu predsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej spochybňuje Harabin. Podozrivé podľa neho je, že hlasovacie lístky dostali všetci sedemnásti členovia, ale odovzdaných bolo pätnásť. Pýta sa, kde skončili tie dva. Volebná komisia mala vraj zapisovať, kto lístok hádže do urny.
Hlasovanie bolo tajné a nikto z kandidátov ani členov rady voľbu nespochybnil. Švecovú už vymenoval aj prezident.
Námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky sa stretol so šéfkou rady Janou Bajánkovou a skonštatoval, že nevidí zákonný dôvod voľbu preverovať.
Kandidáti môžu pribudnúť
Jedno miesto v Súdnej rade je voľné od septembra, odkedy platí novela ústavy. Smer a KDH ňou rozdelili právomoci šéfa Súdnej rady a Najvyššieho súdu.
Sudcovia tak majú mať v rade deviatich zástupcov. Kandidátov na chýbajúceho člena môže navrhnúť skupina aspoň desiatich sudcov, sudcovská rada či stavovské združenia.
Združenie sudcov Slovenska o svojom kandidátovi ešte rokuje. Jeho predsedníčka Dana Bystrianska nevylúčila, že nakoniec postavia nielen jedného kandidáta. Nebude to zrejme žiadny zo súčasných predsedov súdov.

Beata
Balogová
