František Borbély je často označovaný za jedného z posledných bosov zo starej gardy bratislavského podsvetia.
BRATISLAVA. Policajti v stredu zadržali Františka Borbélyho. Jeho meno sa spomína v mafiánskych zoznamoch, ktoré sa pred rokmi dostali na verejnosť.
Denníku SME to potvrdil policajný prezident Tibor Gašpar. Za Borbélyho zadržaním by mal byť zrejme obchod s drogami.
Kukláči ho zastavili v aute v Bratislave na Panónskej ceste. Zadržanie prebehlo bez problémov, Borbély momentálne sedí v cele predbežného zadržania.
Polícia okrem neho obvinila aj ďalších členov jeho údajnej skupiny. Viac vyšetrovatelia v stredu prezradiť nechceli.
Podnikateľ, ktorý na Slovensku vlastní niekoľko reštaurácií, je často označovaný za jedného z posledných bosov zo starej gardy bratislavského podsvetia.
Číslo 199, BA, Sýkora
V policajných mafiánskych zoznamoch z roku 2001 mu patrilo číslo 199 spolu s fotografiou a poznámkou „BA, Sýkora“.
Polícia Borbélyho považovala za jedného z členov gangu sýkorovcov, založeného Miroslavom Sýkorom.
Novinár Tom Nicholson na svojom blogu napísal, že v zoznamoch sa jeho meno objavilo viackrát, naposledy v roku 2012. Borbély takéto obvinenia vždy odmietal.
Pred podozrením z drogovej činnosti ho policajti dlhšie vyšetrovali aj za výpalníctvo. So svojou skupinou vraj nútil majiteľov bratislavských reštaurácií, aby mu platili sedem až desaťtisíc korún mesačne.
Prokurátor prípad rieši už niekoľko rokov, dodnes nie je uzavretý.
V USA ho nechceli
Borbély podľa Nicholsona stále vlastní pozemky a nehnuteľnosti v Petržalke spolu s ďalšími ľuďmi, ktorých polícia považovala za členov sýkorovcov.
Menuje napríklad Róberta Lališa, ktorý je na úteku pre obvinenie z vraždy, či Ladislava Bališa, nedávno odsúdeného na 25 rokov.
Podnikateľa v roku 2009 americkí imigrační pracovníci odmietli pustiť do Spojených štátov a z letiska ho poslali naspäť domov. Ako oficiálny dôvod uviedli podozrenie, že chcel do Spojených štátov nelegálne emigrovať.
Američania sa vtedy Borbélyho pýtali aj na to, či bol zatknutý, alebo zapletený do nejakej trestnej činnosti. Odpovedal, že nie, i keď ho polícia už vtedy vinila z výpalníctva.
Pre SME svoju odpoveď neskôr vysvetľoval tým, že platí prezumpcia neviny. „Žiadne dôkazy nie sú, lebo som nič neurobil,“ tvrdil.

Beata
Balogová
