Trenčín 29. novembra (TASR) - Mikuláša Černáka dnes Krajský súd v Trenčíne podmienečne prepustil z väzenia. TASR v tejto súvislosti vydáva chronológiu kauzy.
17. decembra 1997 - Polícia vyhlásila celoštátne pátranie po 31-ročnom Mikulášovi Černákovi, 29-ročnom Milošovi Kaštanovi a 29-ročnom Jánovi Kánovi, ktorí boli podozriví zo závažnej trestnej činnosti. Štvrtého podozrivého, 33-ročného Miloša Piliara, zadržali pri osobitnej policajnej akcii.
19. decembra 1997 - Na Krajské riaditeľstvo (KR) PZ v Banskej Bystrici prišiel advokát Černáka a Kána Ján Gereg. Oznámil, že jeho klienti chcú vypovedať vo veci, pre ktorú po nich polícia vyhlásila pátranie. Následne sa na polícii prihlásili Černák i Kán.
20. decembra 1997 - Sudca Okresného súdu v Trenčíne vzal Černáka, Kána, Vasila Imrišeka, jeho brata Jaromíra Imrišeka a Pavla Kučeru do väzby.
9. marca 1998 - Černák bol zatiaľ obvinený zo štyroch trestných činov. V troch prípadoch išlo o vydieranie, v jednom o daňový trestný čin.
22. októbra 1998 - Vyšetrovateľ Černáka obvinil z trestného činu brania rukojemníka a trestného činu vraždy poľského občana Grzegorza Szymaneka.
9. júna 1999 - Prokurátorka podala na Krajskom súde v Banskej Bystrici obžalobu na Černáka a ďalších ôsmich spoluobvinených pre deväť trestných činov, z ktorých najzávažnejšie boli trestné činy vraždy, brania rukojemníka a vydierania, spáchaného formou organizovanej skupiny.
8. novembra 1999 - V Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici sa začalo hlavné pojednávanie s Černákom a spol.
1. decembra 1999 - Počas pojednávania pred senátom Krajského súdu vypovedal poľský súkromný detektív Krzysztof Rutkowski. Ten na Slovensku i v Poľsku na žiadosť manželky Alexandry vyšetroval zmiznutie jej manžela, 30-ročného, Interpolom hľadaného Grzegorza Szymaneka, z vraždy ktorého bol obžalovaný Černák.
3. decembra 1999 - Chránený svedok Alexander Horváth potvrdil, že videl, ako Mikuláš Černák zastrelil na jeseň v roku 1997 poľského občana Grzegorza Szymaneka pri horehronskej obci Polomka. Černák odmietol jeho tvrdenia.
12. januára 2000 - Na pojednávaní s Černákom a spol. vypovedal generálny riaditeľ Markízy Pavol Rusko.
28. januára 2000 - Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici uznal Černáka za vinného z trestných činov vraždy, brania rukojemníka a dvoch skutkov vydierania a uložil mu nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 15 rokov v 3. nápravnovýchovnej skupine. Oslobodil ho spod obžaloby v troch bodoch - vydierania, dvojnásobného krátenia dane a porušovania colných predpisov o obehu tovaru. Černák sa proti verdiktu odvolal. Odvolali sa aj jeho blízki spolupracovníci Kaštan a Kán, ktorých senát uznal za vinných a uložil im takisto nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 9 a 10 rokov. Za vinných súd uznal aj Andreja Ambróza (8 rokov nepodmienečne), bratov Vasila (10 rokov nepodmienečne) a Jaromíra (2 roky nepodmienečne) Imriškovcov, Jozefa Švidraňa (na 3 roky nepodmienečne). Spod obžaloby oslobodil manželov Pavla a Darinu K. z Považskej Bystrice.
6. apríla 2000 - zastrelili jedného zo spoluobžalovaných Jaromíra Imrišeka
27. júna 2000 - zastrelili Mariána Karcela, ktorého Černák a spol. vydierali
november 2000 - Novelou trestného zákona sa predĺžila lehota vyšetrovacej väzby na päť rokov
19. januára 2001 - Viceprezident Policajného zboru Imrich Angyal vo večernom spravodajstve TV Markíza potvrdil, že sa pripravoval útek Mikuláša Černáka z leopoldovskej väznice. Táto skutočnosť bola dôvodom, že Černáka koncom decembra minulého roku previezla polícia za prísnych bezpečnostných opatrení do budovy Zboru justičnej a väzenskej polície v Bratislave.
30. januára 2001 - V bratislavskom Ústave na výkon väzby sa začalo verejné zasadnutie senátu Najvyššieho súdu SR, ktorý mal rozhodnúť o odvolaniach v trestnej veci obžalovaného Černáka a spol.
5. februára 2001 - Vyšetrovateľ odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti obvinil Alexandra Horvátha, zvaného Šani, svedka v kauze Černák a spol., pre trestný čin krivej výpovede a nepravdivého znaleckého posudku. Menovaný vypovedal najmenej dvakrát pred vyšetrovateľom a neskôr aj pred senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici vo veci vraždy Grzegorza Szymaneka tak, že ho zavraždil Černák. Na odvolacom konaní na Najvyššom súde SR v Bratislave uviedol, že Szymaneka nezavraždil Černák, ale nebohý Štefan Fabian.
7. februára 2001 - Senát Najvyššieho súdu SR vyhlásil rozsudok v kauze obžalovaného Černáka a spol. Najzávažnejšie skutky prvostupňového rozsudku v prípade samotného Černáka, branie rukojemníka a vraždu Poliaka Szymaneka, senát NS SR nepotvrdil. Na základe rozhodnutia sa skutkami opäť mal zaoberať krajský súd. NS SR zároveň v Černákovom prípade potvrdil dva skutky vydierania a uložil mu za ne nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 8,5 roka. Za skutok dvojnásobného vydierania NS SR odsúdil na 7 rokov Miloša Kaštana, Jána Kána a Vasila Imrišeka.
18. júna 2001 - Na Krajskom súde v Banskej Bystrici sa začalo nové hlavné pojednávanie s Černákom.
5. októbra 2001 - Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici oslobodil Černáka spod obžaloby v prípade vraždy a brania rukojemníka. Súd rozhodol aj o oslobodení Černákových spolupracovníkov - Jána K. a na slobode stíhaného Andreja A., ktorí čelili obvineniu z trestného činu brania rukojemníka.
23. septembra 2002 - Senát Okresného súdu v Trenčíne súhlasil s podmienečným prepustením Černáka na slobodu. Okresný prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť.
26. novembra 2002 - Dovolací senát Najvyššieho súdu SR definitívne potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre Černáka, Ambroza a Kána v prípade brania rukojemníka a vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka. Súd zamietol sťažnosť pre porušenie zákona podanú generálnym prokurátorom SR.
29. novembra 2002 - Krajský súd v Trenčíne zamietol sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu Okresného súdu v Trenčíne, ktorý súhlasil s podmienečným prepustením Černáka z väzenia.