BRATISLAVA. Severoatlantická aliancia (NATO) sa pod vplyvom súčasného bezpečnostno-politického prostredia mení na defenzívnu organizáciu.
Vracia sa tak k svojej pôvodnej misii, čo je teritoriálna ochrana členských štátov.
Na tieto zmeny by malo reagovať aj Slovensko a čím skôr aktualizovať svoju bezpečnostnú a obrannú stratégiu.
Na piatkovej tlačovej besede to povedal Riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) Róbert Ondrejcsák.
Koniec éry veľký operácií
"Éra veľkých zahraničných operácií, kde NATO na isté miesto nasadilo 100-tisíc vojakov a túto lokalitu udržalo viac ako 10 rokov, sa jednoducho končí. Neznamená to však, že aliancia v mimoeurópskom regióne nebude už prítomná. Bude, ale už v obmedzenejšej miere a s vysoko defenzívnou politikou," spresnil bezpečnostný analytik.
Podľa neho v blízkosti Európy nastáva zmena vo vojenskej rovnováhe. Ako príklad uvádza Čierne more, kde bude Rusko po novom silnejšie ako všetky okolité štáty.
Ondrejcsák odporúča v čo najkratšom čase prepísať bezpečnostno-politické dokumenty a zmeniť bezpečnostnú a obrannú stratégiu Slovenska.
"Posledné vydané dokumenty sú zastarané a vychádzajú z úplne iného prostredia, či už vo svete, alebo aj v NATO."
Podľa neho tieto dokumenty nepočítajú s veľkým vojenským konfliktom v Európe, čo už pokladá za neaktuálne.
Za nevyhnutné taktiež považuje prepracovanie Bielej knihy o obrane, ktorú v roku 2013 schválila vláda.
Chystajú konferenciu
Budúcnosť NATO, ale a globálnej bezpečnosti preberú od 14. do 15. októbra aj účastníci konferencie NATO 2020 Obnovenie Aliancie, ktorá sa uskutoční v Bratislave.
Organizuje ju CENAA v spolupráci s Centrom pre transatlantické vzťahy na Johns Hopkins Univerzite (SAIS) vo Washingtone.
Na konferencii sa bude diskutovať o budúcnosti partnerstiev a operácií NATO, teritoriálnej obrane či o aktuálnej situácii na Ukrajine.