Text: Alena Štifilová
Foto: Tomáš Benedikovič
Poľnohospodári sa vždy sťažujú na počasie. Tento rok je však pre vinárov objektívne najhorší za posledných desať rokov, tvrdí vinárska legenda Miroslav Petrech.
Jedna pohroma za druhou. Tak by sa dal zhrnúť rok 2014 z pohľadu vinárov.
„Za štyridsaťtri rokov mojej vinohradníckej praxe som takúto zlú sezónu nezažil,“ hovorí Miroslav Petrech z vinárstva Chateau Belá. „Hrozno má neskutočne zlú kvalitu, nech sa pestovatelia snažili akokoľvek, do kostola chodili, nepomohol ani Pán Boh.“
So zveličením dodáva, že hoci poľnohospodárom ani vinohradníkom nesmiete nikdy veriť, lebo na počasie budú nadávať stále, tentoraz majú pravdu. V týchto dňoch robia v Chateau Belá prebierku a 40 percent hrozna ‚ide na zem‘. Napriek silnej selekcii nebude ročník 2014 dosahovať kvalitu, na akú sú zvyknutí.
„Červené víno dokonca nebudeme robiť vôbec, hrozno malo veľmi nízku cukornatosť. Ak sa rozhodneme, vyrobíme malé množstvo rosé, možno trochu bieleho. Ani tým nie som si istý,“ vysvetľuje Petrech. Vína značky Chateau Belá sa predávajú v New Yorku a patria medzi najlepšie v Európe.
„Takáto koncentrácia negatívnych vplyvov za jednu sezónu je naozaj niečo mimoriadne,“ súhlasí Ondrej Korpás, degustátor z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho a dlhoročný vinár zo Strekova. „Je to extrémne zvláštny rok, vyskytlo sa prakticky všetko.“
Oberačka vo vinohradoch v Zemianskych Sadoch neďaleko Hlohovca.
Ani kvalita, ani kvantita
Začalo sa to teplou zimou, ktorá spôsobila, že škodcovia a choroby nevymrzli. Hneď zjari sa objavila múčnatka, niektoré vinice, medzi nimi i tie zo strekovského rajónu, boli ako snehom pokryté, celé biele.
Toto najbežnejšie hubové ochorenie sa zvyčajne objaví na listoch po odkvitnutí viniča, tento rok neprerušilo svoj cyklus ani cez zimu a len čo na jar stúpla teplota, rozvinulo sa v plnej sile. Pestovateľov zaskočil najviac fakt, že, aktivity škodcov výnimočne predchádzali pučaniu viniča.
Nečakane skoro sa objavili aj húsenice siatice oziminovej, niekde piadivky rôznorožca dubového, pre mnohých nový fenomén, s ktorým nemali skúsenosti.
„Na niektorých viniciach spáchali nepredstaviteľné škody,“ hovorí Vladimír Kuny z vinárstva Marvla Tindo. „Obyčajne sa živia ovocnými pukmi, teraz jediné, čo bolo na poliach, keď sa preberali, boli očká viniča. Vrhli sa na ne a zožrali 40 až 50 percent potenciálnej úrody.“
Tých, čo ochránili vinič pred húsenicami, múčnatkou a neskôr perenospórou, položilo na kolená