BRATISLAVA. Otázky referenda o ochrane rodiny nezasahujú do základných práv a slobôd, ktoré zaručuje Ústava alebo európske súdy.
Právne stanovisko s takýmto záverom zaslala na Ústavný súd právnická nezisková organizácia Alliance Defending Freedom (ADF).
Na tlačovej besede o tom informoval právnik ADF Roger Kiska a poslanec Národnej rady Daniel Lipšic (Nova), ktorý s organizáciou spolupracuje.
Roger Kiska: Potvrdzujú stavČo by chceli
manželstvo ako zväzok jedného muža a jednej ženy,
zákaz adopcií a výchovy detí párom rovnakého pohlavia,
zákaz registrácie iného spolužitia ako manželstva,
zákaz toho, aby školy mohli vyžadovať účasť detí na sexuálnej výchove, ak rodičia nesúhlasia s jej obsahom.
Lipšic sa vyjadril, že Ústava zakazuje referendum o základných právach a slobodách, ktoré sú vyjadrené v našej Ústave, respektíve v judikatúre orgánov, ktorými sme viazaní.
„Naše podanie sa podrobne zaoberá judikatúrou oboch súdov a prichádza k záverom, že referendové otázky nijako nezasahujú do práv zaručených našou ústavou ani práv, ktoré garantuje či Rada Európy cez štrasburský súd alebo Európska únia cez luxemburský súd,“ povedal Lipšic.
Prvé tri otázky referenda podľa analýzy ADF potvrdzujú platný právny stav na Slovensku.
„Pokiaľ sa občania rozhodnú potvrdiť existujúci právny stav v referende do podoby ústavného práva, pretože výsledok referenda má záväznosť ústavného zákona, tak majú právo to urobiť,“ uviedol Roger Kiska.
Ako ktorýkoľvek občanŠtvrtá otázka sa týka rodičovských práv. Podľa Rogera Kisku je stabilnou judikatúrou štrasburského súdu, že rodičia majú právo rozhodnúť, že vyberú deti z tried pre výuku, s ktorou nesúhlasia.
„Sám som zastupoval pred ESĽP prípady, kde rodičia dostali krátkodobé väzenské tresty za to, že sa snažili o výnimku pre deti zo sexuálneho vzdelávania,“ hovoril právnik.
Podľa jeho názoru by referendové otázky pred medzinárodnými súdmi obstáli. „Mnohé už boli rozhodované,“ dodal.
Referendum by mohlo podľa Lipšica znamenať rozhodovanie v dvoch veciach.
„O potvrdení zákazu vytvoriť nové právo, ktoré ústavou priznané nie je, a potom môže byť referendum o návrhu vytvoriť nové právo, ktoré by posilnilo práva rodičov rozhodovať o vzdelávaní vlastných detí,“ povedal Lipšic.
Podľa neho sú referendové otázky hodnotové a má na ne rovnako kvalifikovaný názor ktorýkoľvek občan Slovenska.
Na Ústavný súd sa v súvislosti s referendom obrátil prezident Andrej Kiska. Ak by súd odobril čo i len jednu z otázok, referendum by sa mohlo konať.