BRATISLAVA. Opozičný návrh na prísnejšie a presnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov na rokovaní 39. schôdze Národnej rady prednosť nedostane.
Parlamentná väčšina odmietla žiadosť Miroslava Beblavého (nezaradený) rokovať o tomto návrhu v pevne stanovenom čase, v piatok 24. októbra.
"Smer ľuďom odkazuje, že sa nemajú starať do majetkov funkcionárov, ktorých si sami zvolili," povedal dnes na tlačovej konferencii v parlamente Beblavý.
"My nebudeme skákať, ako nám bude poslanec Beblavý s pani poslankyňou Žitňanskou pískať," reagoval poslanec Smeru Anton Martvoň. Sociálni demokrati podľa jeho slov pracujú na svojom návrhu, ten opozičný má podľa neho viac nedostatkov.
Opoziční poslanci chceli predísť odsunutiu na ďalšie rokovanie, lebo aktuálna schôdza sa má skončiť 31. októbra bez ohľadu na počet prerokovaných bodov.
Majetkové priznania sú v poradí až 81. bodom z celkového počtu 112, a tak na ne nemusí vyjsť čas.
Opozícia pripomínala, že ide o kompromisný návrh zákona, na ktorom sa v roku 2013 dohodli všetky parlamentné strany, vrátane Smeru a k jeho prijatiu sa pred voľbami v roku 2012 písomne zaviazali všetky súčasné parlamentné strany.
V pléne neprešiel ani návrh predsedu poslaneckého klubu SDKÚ Ľudovíta Kaníka, aby minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer) predložil informáciu o vývoji a stave podnikateľského a zamestnávateľského prostredia na Slovensku aj vzhľadom na dianie v Krompachoch, z ktorých odchádza spoločnosť Panasonic a o prácu príde minimálne 400 ľudí.
Ján Mičovský (OĽaNO) sa neúspešne dožadoval predloženia zelenej správy o stave lesného hospodárstva za rok 2013, Igorovi Hraškovi (OĽaNO) zase neprešiel návrh, aby premiér Robert Fico (Smer) predložil vzhľadom na odpustenie dlhu mestu Žilina správu o odpúšťaní dlhov vybraným samosprávam a plán na ďalšie odpúšťanie dlhov do komunálnych volieb.