Zámeny pozemkov v chránených oblastiach sa majú uľahčiť pre developerov, no tí tvrdia, že sú možné už teraz.
Agentúrna správa bola o 19:04 nahradená autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie prišla do parlamentu na objednávku finančnej skupiny J&T. Tvrdí to podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon.
Vláda strany Smer podľa neho tejto finančnej skupine umožní výmenu nevyužiteľných pozemkov vo Vysokých Tatrách v štvrtom a piatom pásme ochrany.
Spoločnosť Tatry Mountain Resorts (TMR), ktorú J&T ovláda, je podľa Simona jediná, kto zo zmeny môže profitovať. Už vlani ohlásila, že chce vymieňať parcely, vysvetľuje.
Simon vyzval Smer, aby prestal pracovať pre finančné skupiny a Roberta Fica, aby návrhy neschválili. No parlament, v ktorom má väčšinu Smer, ich odobril.
Uľahčenie transakcií
Vďaka schválenému zákonu bude môcť štát v záujme lepšej ochrany územia pozemky prenajať, vykúpiť alebo zameniť.
Podľa Simona sa na pozemkoch J&T v Tatrách neobmedzuje bežné obhospodarovanie, vo vysokých polohách rastie iba kosodrevina. Štát to teda nič nestojí, pretože vlastníkom nemusí vyplácať náhrady.
Finančná skupina však na nich nedokáže zarobiť, ak tam nie sú lyžiarske vleky. Ak by J&T vymenila nevyužiteľné pozemky napríklad za plochy, na ktorých má lyžiarske svahy, štátu by už za ne nemusela platiť, tvrdí Simon.
Vlastníci a užívatelia pozemkov sa podľa schválenej novely nemusia dozvedieť, že na ich pozemkoch plánuje štát vyhlásiť chránené územie.
Ministerstvo životného prostredia novelu obhajuje tým, že sa ňou odvráti súdne konanie, ktoré Slovensku hrozí pre nesúlad so smernicou Európskej komisie.
„Nedostatočné zapracovanie smernice chce Slovensko odstrániť aj preto, aby nebolo ohrozené čerpanie fondov EÚ,“ hovorí Maroš Stano z odboru komunikácie.
Dá sa už teraz
Pozmeňujúci návrh o zámene predložili podľa Stana poslanci: „Zámena pozemkov je možná aj dnes, stačí súhlas vlastníkov.“
Podľa hovorkyne spoločnosti TMR Zuzany Fabianovej firma prípravu novely neovplyvňovala. „Súhlas na zámenu pozemkov vo Vysokých a Nízkych Tatrách máme už od roku 2009, legislatíva nám to umožnila,“ zdôrazuje.
TMR má podľa Fabianovej stále záujem meniť so štátom pozemky vo Vysokých a Nízkych Tatrách v lokalitách, kde uskutočňuje svoje investičné zámery. Hodnota pozemkov, ktoré pritom ponúka, je o 1,5 milióna eur vyššia, ako požadované pozemky štátu.
Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho združenia VLK podporuje riešenie rezervácií na súkromných pozemkoch výmenami. „Najhorší spôsob je vyplácať náhrady, majiteľ sa nakoniec môže aj tak rozhodnúť, že to vyrúbe,“ myslí si.
Podľa neho má pre štát zmysel držať najvyšší stupeň ochrany, kde sa nesmie ťažiť. „Ak je to v nižšom stupni, je to slabá ochrana, môže sa tam robiť takmer všetko,“ tvrdí.

Beata
Balogová
