Po výmene slovinskej kandidátky sa presúvajú portfóliá. Maroš Šefčovič dostane dôležitý post a znova bude podpredsedom.
BRUSEL. Maroš Šefčovič bude podpredsedom Európskej komisie pre kľúčový rezort energetická únia.
Informáciu v stredu večer potvrdil novozvolený predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Pôvodne na tento post kandidovala slovinská nominantka Alenka Bratušeková. Tá však neprešla vypočúvaním v Európskom parlamente.
Nevymenovanie Bratušekovej znamenalo zmenu postov v novej Junckerovej komisii.
Šefčovič, ktorý mal pôvodne zastávať post eurokomisára pre dopravu a vesmírnu agendu, tak prevezme jej post.
Získanie nového postu bude uznaním Šefčovičových kvalít, povedal v stredu po rokovaní vlády minister zahraničia Miroslav Lajčák (Smer).
„Pre Slovensko je to vynikajúca správa,“ vyhlásil premiér Robert Fico (Smer). „Ja som naňho veľmi hrdý.“
Analytik Vladimir Bilčík zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) je v záveroch opatrnejší.
„Šefčovič si politicky v Európskej komisii polepší, ale zložitosť témy a strata konkrétneho portfólia s konkrétnym generálnym riaditeľstvom pre dopravu ho môže dostať do pozície generála bez armády. Jeho vplyv bude vo veľkej miere závislý od vnútornej organizácie a štýlu práce novej Európskej komisie,“ myslí si Bilčík.
Mohol by mať aj koordináciu dopravy
Juncker sa v utorok stretol so slovinskou vicepremiérkou Violetou Bulcovou, ktorá Bratušekovú nahradila. Aké portfólio bude mať na starosti, zatiaľ nepovedal.
Podľa viacerých európskych serverov by Slovinka mohla dostať na starosť Šefčovičovu dopravu.
Zdroje z prostredia Európskej únie podľa TASR uviedli, že okrem energetickej únie by mal Šefčovič na starosti aj strategickú koordináciu dopravy, čiže dozor nad kľúčovými projektmi v európskej doprave.
Maroš Šefčovič bol spokojný s rezortom dopravy a vesmír, čo je dôležitý ekonomický rezort s rozpočtom takmer 40 miliárd eur.
Dal mu v rozhovoroch s Junckerom prednosť pred podpredsedníckym postom, ktorý v novej eurokomisii znamená mať na starosti niekoľko eurokomisárov.
V predchádzajúcej komisii Josého Manuela Barrosa bol Šefčovič päť rokov podpredsedom zodpovedným za administratívu a inštitucionálne vzťahy.
Cez vypočúvanie europoslancov ako kandidát na post eurokomisára pre dopravu a vesmíru prešiel bez väčších výhrad, mnohí ocenili ako bol pripravený. Teraz ho čaká ďalšie vypočúvanie.
Europarlament musí vyjadriť dôveru všetkým 28 členom eurokomisie, ktorá má začať úradovať v novom zložení 1. novembra.
Juncker chce Slovinku Bulcovú, ktorá má certifikát šamanaČítajte
Úniu chcú spraviť do piatich rokov
Energetickú úniu chce Brusel vybudovať do piatich rokov a posilniť tak podiel z obnoviteľných zdrojov. V čase ukrajinskej krízy je téma energetickej bezpečnosti pre členské štáty Únie kľúčová.
„Energetická únia má byť jednou zo strategických priorít Európskej únie pre najbližsie roky. Nie je však jasne, akú bude mat podobu,“ hovorí Bilčík zo SFPA.
„Energetika je nadrezortná oblasť, ktorá členské krajiny výrazne rozdeľuje. Spájajú sa s nou vzájomne ťažko zladiteľné ciele ako podpora obnoviteľných zdrojov na jednej strane, konkurencieschopný priemysel na druhej strane ci aktuálne bezpečnosť energetických dodávok. Napriek pôvodným snahám o zavedenie trhových princípov energetiku dnes charakterizujú vysoké ceny pre spotrebiteľov a často neprehľadná regulácia, ktorá odrádza komerčných investorov. Energetike dominuje politika a štátni hráči.“
Bilčík predpokladá, že úlohou Šefčoviča bude snaha jasnejšie vymedziť úlohu Únie v energetike, nastaviť konkrétne splniteľné ciele a koordinovať ich prierezovo v rámci eurokomisie.

Beata
Balogová
