Bratislava 30. novembra (TASR) - Slovensko je jediným štátom z krajín bývalého východného bloku, v ktorom parlament schválil Národnú stratégiu trvalo udržateľného rozvoja (NSTUR). Na stretnutí odborníkov na Miestnu agendu 21 a uplatňovanie zásad trvalo udržateľného rozvoja to uviedol zástupca Ministerstva životného prostredia SR Pavel Toma.
Podľa neho tento významný dokument je vzhľadom na schválenie vládou SR už zakotvený aj v právnom systéme SR. Preto teraz bude závisieť od slovenských politikov, či táto norma bude v blízkej budúcnosti živým dokumentom, ktorý budú kompetentné orgány pri zveľaďovaní slovenského vidieka akceptovať, alebo iba formalitou, ktorá postupne zapadne prachom na stole zodpovedných pracovníkov.
Podľa odborníkov NSTUR SR je dokument spracovaný v rámci projektu Podpora trvalo udržateľného rozvoja v SR, ktorý sa robil v rokoch 1999-2001 s finančnou podporou Rozvojového programu OSN (UNDP). Jeho zapojenie do života vybraných slovenských obcí garantuje Ministerstvo životného prostredia SR.
Využitie zásad NSTUR v každodennej praxi pozorne monitoruje aj Regionálne environmentálne centrum pre krajiny strednej a východnej Európy (REC) Slovensko v Bratislave.
Ako pre TASR uviedol Vladimír Hudek z REC Slovensko, na príprave národnej stratégie TUR, na konzultáciách o nej, ako aj na oponovaní tohto teraz už vládneho dokumentu sa podieľalo minimálne 150 odborníkov z rôznych oblastí života spoločnosti.
Trvalo udržateľný rozvoj podľa názoru odborníkov je všestranný rozvoj, ktorý súčasným i budúcim generáciám zachováva možnosť uspokojovať ich základné životné potreby. Koncepcia trvalo udržateľného rozvoja, ktorá sa vo svete, na rozdiel od Slovenska, rozvíja minimálne 30 rokov, bola spočiatku chápaná najmä ako úsilie o zachovanie a ochranu kvalitného životného prostredia. Až na prelome 2O. a 21. storočia bola pochopená oveľa komplexnejšie ako prienik sociálneho, ekonomického a environmentálneho hľadiska do rozvoja mestského i vidieckeho osídlenia. V slovenských podmienkach sa v súčasnosti orientuje najmä na prieskum života vidieckeho obyvateľstva. Znalci z tejto oblasti sa zamerali predovšetkým na pomoc lokalitám, ktoré sa postupne vyľudňujú, kde počet obyvateľov klesá. Do tohto typicky slovenského dedinského prostredia chcú aj pomocou predvstupových grantov EÚ vrátiť život a zabezpečiť tam dôstojné živobytie.