Prehľad domácich udalostí od 23. do 29 novembra

23. novembra Návrat Slovenska medzi spoločenstvo demokratických krajín vyzdvihla počas slávnostnej večere v ...23. novembra
Návrat Slovenska medzi spoločenstvo demokratických krajín vyzdvihla počas slávnostnej večere v hoteli Carlton v Bratislave pri príležitosti pozvania SR na vstup do NATO bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine K. Albrightová. Zároveň ocenila prácu veľvyslanca SR v USA Martina Bútoru, premiéra SR Mikuláša Dzurindu, ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana a prezidentov Michala Kováča i Rudolfa Schustera pri prehlbovaní slovensko-amerických vzťahov.
Strana demokratickej ľavice (SDĽ) dôrazne odmieta kroky vlády, ktorými prenáša svoje reformy na plecia občanov. Vládna koalícia v parlamente prijíma zákony, ktoré zhoršia životnú úroveň veľkej väčšiny obyvateľov. SDĽ podporuje všetky protestné aktivity odborárov a vyzýva svojich členov, aby sa na nich zúčastňovali.

24. novembra
Pozvanie Slovenska do NATO je podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu zadosťučinením pre jeho stranu, pretože SDKÚ najsilnejšie ukazovala na cestu integrácie do aliancie. Dzurinda to povedal v Bratislave v úvodnom prejave na prvom riadnom kongrese SDKÚ. Podľa neho je aj výsledok parlamentných volieb dôsledkom tvrdej práce. SDKÚ presadzovala v minulosti najlepšie záujmy Slovenska a vždy bola pravdivou a nie populistickou politickou stranou. Na výsledku volieb sa podľa šéfa SDKÚ podpísalo aj to, že SDKÚ sa nikdy nebála prihlásiť sa k zodpovednosti a dokázala si priznať aj chyby. Delegáti snemu rozhodli, že SDKÚ aj naďalej povedie Mikuláš Dzurinda.
Viac ako 7 000 návštevníkov prišlo na charitatívny Vianočný bazár Medzinárodného ženského klubu (IWC), ktorý sa konal v bratislavskej Starej tržnici. Výťažok z podujatia je určený na dobročinné účely a spravuje ho Charitatívny výbor IWC. "Prostriedky sa počas celého roka rozdeľujú jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré nás požiadajú o podporu. Neposkytujeme však peniaze, ale za výťažok z podujatia im kupujeme veci podľa ich konkrétnych potrieb," povedala koordinátorka Vianočného bazáru IWC Zora Grohoľová.

25. novembra
Primátorov a starostov reprezentujúcich Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) prijal pri príležitosti blížiaceho sa konca volebného obdobia prezident Rudolf Schuster. Zástupcom samosprávy poďakoval za činnosť a apeloval na nich, aby podporili účasť občanov na referende o vstupe do EÚ.
Prezident Rudolf Schuster vydal rozkaz Ozbrojeným silám SR (OS SR) o plnení úloh spojených s prístupovými rokovaniami a prípravou na členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO). Rozkaz prečítal náčelník Vojenskej kancelárie prezidenta SR generál Mojmír Hergovič na slávnostnom nástupe zložiek OS SR na nádvorí Prezidentského paláca v Bratislave.
K pozvánke do NATO zablahoželal Slovensku poslanec Európskeho parlamentu (EP) a spravodajca pre SR Jan Marinus Wiersma, ktorý pricestoval do Bratislavy s delegáciou výboru EP pre dopravu.
Najdôveryhodnejším politikom v novembri je Robert Fico, ktorý získal podporu 21,5 percenta hlasov. Vladimír Mečiar vystriedal na druhom mieste premiéra Mikuláša Dzurindu so ziskom 15,5 percenta hlasov. Dzurindovi dôveruje v novembri 14,2 percenta opýtaných, čo je o 2,3 percenta menej ako v októbri. V porovnaní s predvolebným obdobím je však dôvera k Dzurindovi ako predsedovi vlády zreteľne väčšia. Prezident Rudolf Schuster skončil s novembri s 3,2 percentnou dôveryhodnosťou na 12. mieste. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 1. až 11. novembra uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Respondenti mohli uviesť podľa vlastnej úvahy bez akejkoľvek predlohy tri osobnosti slovenskej politickej scény. Súbor tvorilo 1 075 respondentov vo veku nad 18 rokov.
V rómskych osadách, ktorých je na Slovensku okolo 630, by malo pri realizácii projektu na riešenie problémov Rómov pôsobiť nepretržite 2 400 terénnych pracovníkov. Uviedol to v Košiciach predseda Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko. Prioritou má byť zmapovanie osád. Nasledovať má zabezpečenie permanentnej komunikácie a vytypovanie rodín z osád, ktoré sú schopné integrácie. Pre neprispôsobivých obyvateľov vytvorenie mechanizmu na zvýšenie ich vzdelanostnej úrovne, spôsobu myslenia a skvalitnenie životnej úrovne v osadách vrátane zabezpečenia pracovných príležitostí. Financie na realizáciu zámeru by podľa Ruska mali pochádzať od štátu, z fondu Phare a podieľať by sa mali aj mimovládne organizácie.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic pozastavil výkon funkcie dvom sudcom. Sudkyni Okresného súdu v Šali Agneši G. pozastavil výkon funkcie, keďže predseda Krajského súdu v Nitre podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti nej. Dôvodom je, že sudkyňa pila alkohol v pracovnom čase, navyše pod jeho vplyvom viedla súdne pojednávania. Výkon funkcie má pozastavený aj sudca Jaroslav B. z Okresného súdu v Šali. Návrh na jeho disciplinárne stíhanie podal predseda Okresného súdu v Šali. Sudca sa previnil tým, že neúmerne dlho naťahoval súdne konania a nevyhotovil rozsudky aj niekoľko mesiacov.
Ministerstvo kultúry zrušilo svoje pôvodné rozhodnutie, ktorým udelilo pokutu Vydavateľstvu časopisov a novín v súvislosti s parlamentnými voľbami. Vydavateľstvu denníka Nový Čas udelili pokutu 5 tisíc korún ešte 3. októbra pre článok s názvom SDKÚ: Na kampaň si kúpili aj stredoškolákov! z 19. septembra. Minister kultúry Rudolf Chmel na návrh osobitnej komisie dospel k záveru, že v uvedenom článku neboli informácie, ktoré by porušili volebné moratórium.
Dočasným umeleckým šéfom bratislavského divadla Nová scéna (NS) je Juraj Ďurdiak. Generálna riaditeľka divadla Wanda Hrycová poverila Ďurdiaka vedením umeleckého súboru NS po tom, ako prijala výpoveď doterajšieho umeleckého šéfa NS Štefana Kožku.
Šek na 21 000 amerických dolárov, čo je v prepočte vyše 867 000 korún, odovzdal slovenský veľvyslanec v Spojených štátoch amerických Martin Bútora v mene Ministerstva zahraničných vecí SR starostovi Ľubietovej Jánovi Jančíkovi. Ide o finančnú zbierku, ktorú poukázali občania USA v rámci humanitnej pomoci pre slovenské obce postihnuté tohtoročnými povodňami. Suma pôjde na opravu zničenej budovy základnej školy. Finančnou čiastkou 5 000 dolárov prispeje aj americká mimovládna organizácia Friends of Slovakia.

26. novembra
Bez konkrétnej dohody sa skončilo rokovanie premiérov Slovenska Mikuláša Dzurindu a Maďarska Pétera Medgyessyho o maďarskom krajanskom zákone. Slovenský premiér vyjadril principiálne odmietavé stanovisko voči zákonu o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, nakoľko má exteritoriálne účinky. "SR nie je proti zákonu, problém je v tom, že v prípade jeho aplikácie by bola porušená suverenita Slovenska a dochádzalo by k diskriminácii občanov na etnickom princípe," zdôraznil Dzurinda v Budapešti. Vyhlásil, že Slovensko je pripravené zamedziť exteritoriálnym účinkom zákona, nešpecifikoval však akým spôsobom.
O integračnom úsilí Slovenska diskutoval prezident Rudolf Schuster so študentmi a akademickým senátom Žilinskej univerzity. "Buďme radi, že sme dostali pozvánku a urobme všetko, aby sme sa tam dostali," povedal o NATO. Ako ďalej uviedol, reformy nerobíme pre vstup do Európskej únie, ale preto, aby sme v únii obstáli. Umenie politika je podľa R. Schustera "vedieť nadávkovať reformy tak, aby ich občan pochopil, uniesol a mal perspektívu zlepšenia". Ako najvážnejší problém vidí prezident korupciu. "Môže ešte zahatať cestu do EÚ a NATO. Do vstupu budeme musieť ukázať konkrétne výsledky v tejto oblasti," dodal prezident.
Premiér Mikuláš Dzurinda sa poďakoval veľvyslancom členských krajín NATO akreditovaným v SR za podporu Slovenska na ceste do NATO. "Ľudia na Slovensku sú veľmi šťastní, pretože pozvanie na začatie prístupových rozhovorov o členstve v NATO sa stalo skutočnosťou," povedal premiér na stretnutí s veľvyslancami a príslušníkmi diplomatických zborov členských krajín NATO. Vyzdvihol, že NATO sa rozširuje o veľký počet krajín v čase, keď svetové spoločenstvo čelí hrozbe terorizmu. "Budeme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme sa stali platným členom medzinárodnej demokratickej koalície," uzavrel Dzurinda.
Väčšina občanov verí, že Slovensko bude spoľahlivým spojencom NATO. Vyplýva to z bleskového telefonického prieskumu, ktorý uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO). Prieskum bol zameraný na postoje verejnosti k pozvánke pre Slovensko a členstvu v aliancii. Zber údajov pre výskum realizovala agentúra GfK v dňoch 22. – 24. novembra 2002 na reprezentatívnej vzorke 500 dospelých obyvateľov SR. Takmer 71 % obyvateľov sa domnieva, že Slovensko sa po vstupe do aliancie stane spoľahlivým spojencom, necelá pätina má opačný názor, každý desiaty opýtaný sa nevedel vyjadriť. Členstvo v NATO prinesie podľa 37% respondentov viac výhod, podľa 32 % opýtaných budú výhody a nevýhody v rovnováhe a 24 % očakáva prevahu nevýhod.

27. novembra
Návrh zmien v maďarskom krajanskom zákone je podľa predsedu vlády Mikuláša Dzurindu zásadne neprijateľný. Ako povedal Dzurinda, aplikácia viacerých pasáží zákona by viedla k exteritoriálnym účinkom a diskriminácii občanov na národnostnom princípe. Podľa Dzurindu slovenská strana má výhrady k 15 bodom, ktoré zabraňujú vysloviť súhlas so zákonom. Zároveň dodal, že opraviť zákon je problémom maďarskej a nie slovenskej vlády. Zákon je zlý a odporuje medzinárodným zvyklostiam, uviedol Dzurinda.
Šanca dosiahnuť novú dohodu medzi Bratislavou a Budapešťou o maďarskom krajanskom zákone nie je podľa predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Bélu Bugára veľká. Bugár prijal s počudovaním, že napriek dohodnutým kompromisom nedošlo v utorok k zhode medzi premiérom SR Mikulášom Dzurindom a MR Péterom Medgyessym. SMK hrala úlohu sprostredkovateľa medzi Budapešťou a Bratislavou. Jej snaha sa týkala predovšetkým vyriešenia spornej otázky vyplácania podpory na vzdelanie. "Dohodli sme sa priamo s premiérom Dzurindom a dohodu sme presadili pri tvorbe novely zákona", povedal Bugár. Ak dohoda nebude platná, v budúcnosti nemieni SMK zohrávať úlohu sprostredkovateľa medzi SR a MR, konštatoval.
Za chybu zo strany predsedu vlády Mikuláša Dzurindu označil nedosiahnutie dohody s maďarským partnerom Péterom Medgyessym o krajanskom zákone vicepremiér Pál Csáky. Podľa neho je poľutovaniahodné, že napriek ochote Maďarska zmeniť krajanský zákon nedošlo k dohode medzi premiérmi, pričom na to bol priestor. Ako poznamenal P. Csáky, aj keď je SMK lojálnym členom vlády, to ešte neznamená, že súhlasí so všetkými krokmi koaličných partnerov. Podľa neho SMK sa snažila v tejto problematike zohrať úlohu sprostredkovateľa, bola však neúspešná.
Noví členovia Rady Slovenskej televízie (STV) a Rozhlasovej rady (SRo) prevzali z rúk predsedu parlamentu Pavla Hrušovského dekréty o zvolení. Keďže na 3. schôdzi NR SR sa poslancom nepodarilo zvoliť všetkých členov, rady sa nemôžu ujať funkcie. Ako uviedol predseda NR SR P. Hrušovský, hneď na začiatku decembrovej schôdze by sa mala konať nová voľba posledného deviateho člena Rady STV aj Rozhlasovej rady. A keďže prvé zasadnutie rád zo zákona zvoláva predseda parlamentu, P. Hrušovský je pripravený tak urobiť hneď na druhý deň po zvolení chýbajúcich členov.
Vyše 50 miliónovú hotovosť, množstvo originálnych aj bianko faktúr z Číny, účtovné doklady a zbrane našli policajti a colníci pri 13 domových prehliadkach občanov Číny v Bratislave. Vyše dvanásťhodinová súčinná akcia policajtov a colníkov s krycím názvom "Východ slnka" potvrdila, že čínski dovozcovia textilu a obuvi dovážali tovar na Slovensko nelegálne, falšovali doklady a spôsobili daňové a colné úniky. Okrem toho policajti v sklade na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave objavili aj veľké množstvo napodobenín športovej obuvi a oblečenia značky Adidas a Nike. Polícia počas akcie zadržala 28 osôb, z toho štyroch Slovákov.
Generálovi Milanovi Cerovskému sa skončilo štvorročné funkčné obdobie na poste náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (GŠ OS). Až do vymenovania nového náčelníka bude na tomto poste zástupca náčelníka GŠ genmjr. Peter Novotňák. Náčelníka GŠ OS, ktorý velí ozbrojeným silám, vymenúva a odvoláva prezident na návrh vlády. Náčelník je podriadený ministrovi obrany a jemu tiež zodpovedá za výkon svojej funkcie. Do funkcie je vymenovaný na štyri roky, pričom túto funkciu môže zastávať najviac dve funkčné obdobia po sebe.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) bude mať svoje miesto v rámci medzinárodných inštitúcií aj v budúcnosti. Dôležitosť tejto organizácie a jej význam v rozšírenej Európe zdôraznil na seminári OBSE jej generálny tajomník Ján Kubiš, hoci pripustil, že v súčasnosti je v určitom tieni partnerských organizácií NATO a EÚ. OBSE bola v rokoch 1999 - 2000 vo vnútornej kríze, všetko však zmenili minuloročné novembrové udalosti v USA. Kubiš dodal, že v posledných dvoch rokoch zosilnela aktivita jednotlivých krajín, ktoré prichádzajú s novými návrhmi na jej činnosť.
Počet obyvateľov zaočkovaných vakcínou proti chrípke tento rok klesol o viac ako polovicu, uviedol hlavný hygienik SR Ivan Rovný. "Ešte v minulom roku sme zaočkovali až 8,5 percenta populácie, v tomto roku sú to zatiaľ iba 4 percentá," skonštatoval Rovný. Podľa neho pokles počtu zaočkovaných zapríčinilo najmä vyhlásenie primára neurologickej kliniky Juraja Štofka, ktorý označil ako hlavný dôvod komplikácií u troch pacientov Fakultnej nemocnice v Bratislave práve očkovanie proti chrípke. Rovný tiež upozornil, že začiatkom budúceho roka môže zasiahnuť Európu madagaskarská chrípková epidémia.
Trestné stíhanie vo veci zneužitia právomocí verejného činiteľa a nezaplatenia dane bude mať zrejme dôsledky pre troch tlačových tajomníkov Ministerstva vnútra (MV) SR Jána Bazovského, Karola Tonku a Petra Plevu. Ako uviedla TV Markíza, trojica mala poskytovať novinárom informácie za peniaze. Prípad preskúmal aj Odbor kontroly MV SR, ktorý ich disciplinárne potrestal a zároveň postúpil spis úradu inšpekčnej služby ministerstva. P. Pleva nevie o tom, že by spáchal trestný čin, lebo základné informácie poskytoval bezplatne všetkým médiám. "Peniaze máme za publicistickú činnosť a ako autorské honoráre boli zdaňované," konštatoval.

28. novembra
Vzájomné bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Čínou nie sú zaťažené spornými otázkami, čo podľa prezidenta Rudolfa Schustera vytvára dobrú východiskovú základňu pre vzájomne prospešné partnerstvo. SR považuje Čínsku ľudovú republiku za krajinu s globálnym významom v medzinárodných vzťahoch, konštatoval R. Schuster počas stretnutia s čínskym podpredsedom vlády Li Lančchinom. ČĽR podľa svojho podpredsedu vlády rešpektuje úsilie Slovenska stať sa členom NATO a aj Európskej únie. S čínskym hosťom hovoril prezident aj o nadchádzajúcej návšteve Číny, ktorú by mal navštíviť na budúci rok.
O prípravách Grécka na prevzatie predsedníctva v Európskej únii (EÚ) od 1. januára budúceho roku informoval predsedu Zahraničného výboru NR SR a hlavného vyjednávača SR s EÚ Jána Figeľa veľvyslanec Gréckej republiky v SR Efstathios Daras.
Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen dementoval v Bruseli informácie, podľa ktorých Európska komisia odsúhlasila návrh novely maďarského krajanského zákona. Zdôraznil, že návrh komisia iba skúma, ale jej postoj k záležitosti sa nezmení. "Zákon musí byť v súlade s odporúčaniami Benátskej komisie, a jeho uplatňovanie musí byť po dohode so susednými štátmi," povedal Verheugen po stretnutí s vicepremiérom SR Pálom Csákym. Komisár poznamenal, že ide o bilaterálnu záležitosť medzi Slovenskom a Maďarskom, pričom pripomenul, že EK vždy podporovala obe krajiny, aby o veci diskutovali a našli prijateľné riešenie.
Na nadchádzajúcich komunálnych voľbách sa určite zúčastní 40 percent voličov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky v Bratislave (IVO) v spolupráci s agentúrou FOCUS, ktorý uskutočnili od 12. do 18. novembra na vzorke 1 051 obyvateľov. K pravdepodobnej účasti na decembrových komunálnych voľbách sa v prieskume prihlásilo ďalších 31 percent respondentov. V prieskume sa respondenti vyjadrovali aj k dôvodom neúčasti na voľbách. Najviac - 43 percent opýtaných je rozčarovaných zo správania sa miestnych politikov, 37 percent respondentov uvádza celkový nezáujem o politiku a 33 percent uviedlo slabú znalosť kandidátov.
Reformy budú úspešné vtedy, keď sa zmeny uskutočnia aj na najvyšších miestach. "Ak vláda neurobí poriadok sama so sebou, s byrokraciou, okresnými a krajskými úradmi a nebude zametať schody zhora, nebude úspešná žiadna reforma”, uviedol v Poprade minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Transformácia zdravotníctva a budúcnosť liečebných ústavov v Tatranskej Polianke a Tatranskej Kotline boli hlavnými témami návštevy ministra v Nemocnici s poliklinikou v Poprade. Podľa Zajaca by sa na chode nemocnice III. a vyššieho typu mala v budúcnosti podieľať i samospráva. Jeho zámerom je vytvorenie akciových spoločností, v ktorých určitý podiel by mali mať aj mestá, prípadne vyššie územné celky.
Redaktorka denníka Pravda Vanda V. prostredníctvom tlače šírila nepravdivé informácie o predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi, ktorými ohrozila jeho vážnosť v očiach verejnosti, dôvodí sa v oznámení, ktoré podala Únia nezávislého súdnictva pri Najvyššom súde (ÚNS NS) na Generálnu prokuratúru SR. Redaktorka tak údajne spáchala trestný čin ohovárania. Podľa ÚNS NS Vanda V. v štyroch článkoch uverejňovaných od mája do novembra v denníku Pravda Harabinovi nepravdivo pripisovala konanie, ktorého sa v skutočnosti nedopustil.
Redaktorka denníka Pravda Vanda Vavrová odmieta obvinenie, že by napísala a Pravda uverejnila niečo, čo by sa nezakladalo na overených faktoch. Vavrová už svoju situáciu konzultovala s právnikom, ktorý ju ubezpečil, že sa nemá čoho obávať. Predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov (SSN) Stanislava Benická vyjadrila prekvapenie nad tým, že "pán Harabin nebojuje za svoje práva sám ako sudca, ale necháva bojovať Úniu nezávislých sudcov pôsobiacich pri Najvyššom súde, ktorého je on predsedom. Preto existuje dôvodná pochybnosť aspoň v tomto prípade o ich nezávislosti." Podľa nej je rozhodujúce, v akej rubrike boli články uverejnené. Ak šlo o priestor vyčlenený na názory, potom to Benická vníma ako pokus o obmedzenie slobody prejavu. Šéfredaktor Pravdy Petr Šabata agentúre SITA potvrdil, že redakcia Pravdy jednoznačne stojí za svojou redaktorkou a poskytnú jej právnu pomoc.
Trojnásobný vrah z Tupej Štefan Gemer, ktorý je v cele predbežného zadržania v Nitre, nekládol pri zatýkaní odpor, napriek tomu, že mal pri sebe pištoľ. Polícia ho zadržala v stredu večer pri náhodnej kontrole v chatovej oblasti neďaleko Banskej Štiavnice. Podľa nitrianskych kriminalistov sa Gemer pravdepodobne skrýval v neobývaných chatových oblastiach. Svedčí o tom i to, že mal pri sebe planžety na otvorenie dverí a vlamačské náradie. Policajti u neho našli 16 000 korún. Gemer sa údajne na nič nepamätá a v čase zadržania vraj nevedel kde sa nachádza. Po Gemerovi pátrala polícia viac ako tri mesiace.

29. novembra
Prezident Rudolf Schuster vrátil poslancom na prerokovanie novelizovaný zákon o sociálnej pomoci, ktorým sa zároveň menila aj legislatívna úprava o životnom minime. Podľa neho sa zníženie dávky sociálnej pomoci navrhuje bez ohľadu na skutočnosť, že poberateľov tejto dávky zasiahnu dopady navrhovaných reštrikcií rovnako ako ostatných občanov.
Kauze, ktorá súvisí s hospitalizáciou prezidenta spred dvoch rokov, sa Rudolf Schuster pre svoje pracovné zaneprázdnenie nevenoval. Nevedel preto, že jeho právny zástupca Jaroslav Čollák žiada od Fakultnej nemocnice s poliklinikou akademika L. Dérera a Nemocnice Ministerstva vnútra SR 450-tisícové odškodné za ublíženie na zdraví. Podľa hovorcu prezidenta Jána Füleho prezident plne dôveroval a dôveruje postupu, ktorý zvolil jeho právny zástupca. R. Schuster sa čiastočne oboznámil so všetkými dokumentmi, ktoré s prípadom súvisia. Po podrobnejšom preštudovaní sa ku kauze bližšie vyjadrí. Podľa Füleho sa prezident zatiaľ nerozhodol, či návrh na odškodné od nemocníc stiahne.
Mikuláš Černák je prepustený na slobodu. Rozhodol o tom senát Krajského súdu v Trenčíne na neverejnom zasadnutí. Senát tak zamietol sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu súdu nižšieho stupňa o jeho prepustení na slobodu ako nedôvodnú. Po podmienečnom prepustení z výkonu trestu M. Černák požiadal políciu, že chce vypovedať k zatiaľ nespresneným skutočnostiam. Zároveň policajtov požiadal o bezpečný prevoz na výsluch.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic podá sťažnosť pre porušenie zákona na Najvyšší súd SR pre rozhodnutie Krajského súdu v Trenčíne, ktoré znamenalo prepustenie Mikuláša Černáka na slobodu. Minister odôvodnil svoje rozhodnutie tým, že delikt, za ktorý bol odsúdený Černák, patrí medzi trestné činy so sprísnenými podmienkami pre podmienečné prepustenie. "Je ňou najmä časová podmienka, to znamená, že odsúdený musí odpykať najmenej dve tretiny trestu odňatia slobody," dodal Lipšic. Ak by Najvyšší súd prijal ministrove argumenty, Černák by sa mohol vrátiť späť za mreže.
Na Slovensku evidujeme od začiatku roka 21 novonakazených vírusom HIV. Ako uviedol virológ Vlastimil Mayer z Národného referenčného centra (NRC) pre AIDS pri Ústave preventívnej a klinickej medicíny v Bratislave, za rok 2001 evidovali 17 nových prípadov nákazy vírusom HIV. "Čísla ale neodzrkadľujú skutočný stav," upozornil. Oficiálna štatistika totiž vychádza z vyšetrení, o ktoré ľudia požiadajú sami, alebo sa prítomnosť vírusu HIV v ich organizme zistí pri inom zdravotníckom úkone. V súčasnosti eviduje NRC pre AIDS 168 prípadov nákazy HIV, medzi evidovanými je 106 slovenských občanov a 62 cudzích štátnych príslušníkov. Z nakazených Slovákov je 89 mužov a 17 žien. Od roku 1986 do 30. septembra tohto roku umrelo 22 pacientov.
Rádio Slovensko, ktoré je prvým vysielacím okruhom Slovenského rozhlasu (SRo), je najpočúvanejšie na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý od 12. do 18. novembra uskutočnil Odbor mediálneho výskumu SRo na reprezentatívnej vzorke 3 385 respondentov. Prvý okruh verejnoprávneho rozhlasu počúva vyše 46 percent opýtaných, nasleduje tretí vysielací okruh SRo Rádio Rock FM s 13,3 percenta poslucháčov. Zo súkromných staníc najviac ľudí počúva Rádio Expres, ktoré má len o 0,1 percenta menšiu počúvanosť ako Rock FM. Rádiu sa tak podarilo predbehnúť najväčších konkurentov, ako Rádio Okey (10 %) a Fun Rádio (9,5 %).

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 4. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 6. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 2. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 3. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 4. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 7. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 8. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 9. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 10. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 549
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 3 255
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 096
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 839
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 825
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 499
 7. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 493
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 452
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 419
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 958

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

Neprehliadnite tiež

Domov

Slováci si podľa WHO vypijú viac, podobne sú na tom Ukrajinci aj Česi

Alkohol pijú podľa štatistík častejšie muži než ženy.

Domov

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

Domov

Café Európa: Európska budúcnosť Česka a Slovenska

Aké je miesto Česka a Slovenska v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

Domov

Pápež posiela na Slovensko svojho kardinála, vykoná blahorečenie Titusa Zemana

Blahorečenie Titusa Zemana pripravujú Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia a Bratislavská arcidiecéza.