Bratislava 1. júla (TASR) - Zákon o odpadoch dnes vstúpil do platnosti. Hlavnými zásadami uvedeného zákona je, že občan sa stáva pôvodcom odpadu a znečisťovateľ musí za znečisťovanie životného prostredia platiť. Zodpovednosť výrobcov a dovozcov za tvorbu odpadov sa premietne do poplatkov, ktoré budú napĺňať recyklačný fond. Tento neziskový a prísne účelový fond by mal začať novú éru zhodnocovania odpadov.
V pôvodnom návrhu MŽP SR predložilo osem komodít v recyklačnom fonde. K starým vozidlám, opotrebovaným olejom, akumulátorovým batériám, papieru, sklu, opotrebovaným pneumatikám, PET fľašiam a vrstveným kartónovým obalom však poslanci pridali žiarivky s obsahom ortuti, plasty a elektronický šrot. Povinnosti vyplývajúce pre dovozcov a vývozcov uvedených výrobkov budú upravené osobitnými predpismi, ktoré by mali platiť od 1. januára 2002.
Združenie miest a obcí Slovenska pozitívne hodnotí tento nový zákon. Najdôležitejšou zmenou je podľa nich skutočnosť, že obce majú v novom zákone oporu pri vymáhaní poplatkov za odvoz odpadu. Obec bude mať právo vyberať od občanov nové miestne poplatky a v prípade ich neplatenia udeliť pokuty do výšky 5 tisíc korún. Výšku poplatku za odvoz odpadu, ktorej rozpätie zákon stanovuje od 80 do 1200 korún na obyvateľa ročne, si každá obec určí individuálne všeobecne záväzným nariadením.
Zákon o odpadoch bol najväčším legislatívnym projektom rezortu životného prostredia za posledných desať rokov. Jeho prijatie vyžadovala Európska únia, ktorej predpisy implementovala táto legislatívna norma na 80 percent. Za prijatie dobrého zákona o odpadoch bojovali aj mimovládne organizácie. Ochranári boli sklamaní z toho, že sa nepodarilo presadiť opatrenia na prevenciu tvorby odpadov. Privítali však, že sa do zákona dostal zákaz výroby, dovozu a vývozu polyvinylchloridu, vrátane výrobkov z toho materiálu od 1. januára 2008.
O rok čaká túto normu novelizácia. Pripravuje sa tiež zákon o obaloch a odpadoch z obalov, ktorý by mal na zákon o odpadoch nadväzovať.
*ad som