Banská Bystrica 30. novembra (TASR) - Muzikálom Trblietavý zámok sa v banskobystrickej Štátnej opere predstavil na záver prvého medzinárodného divadelného festivalu súborov postihnutých hercov Teatr Ludowy z Poľska. V meste pod Urpínom sa na podujatí nazvanom Art-terapia - terapia a prax v krajinách Višegrádu viacerými vystúpeniami prezentovali súbory Neslyším z Česka, Baltasar z Maďarska, spomínaní poľskí divadelníci a banskobystrické Divadlo z pasáže.
Mentálne postihnutí, nepočujúci i takzvaní agresívni mladí ľudia, ako pre TASR dnes uviedla pedagogička a spoluorganizátorka festivalu Eva Ogurčáková, počas štyroch dní dokazovali, že napriek svojmu handicapu dokážu divákom ponúknuť často až dojímavý umelecký zážitok. Každý deň festivalu bol venovaný inej krajine a tým aj inému pohľadu na arteterapiu, keďže každý zo súborov pracuje s inou minoritnou skupinou. Umelecké prostriedky ako formy psychoterapie sa využívajú tak v psychiatrickej praxi s rôznymi typmi klientov, ako aj forma prevencie negatívnych spoločenských javov.
Všetky predstavenia sa konali v Komornom divadle banskobystrického Domu kultúra SKC, iba záverečné v Štátnej opere. Súčasťou festivalu boli aj tvorivé dielne v priestoroch Divadla z pasáže, ktoré viedol výtvarník Tomáš Volkmer z ostravského Divadla loutek. Sprievodným podujatím bola i výstava umeleckých prác postihnutých ľudí.
Domáce Divadlo z pasáže, ktoré existuje šesť rokov, sa predstavilo hrami Mesto a Návraty. Okrem toho aj premiérovo filmom režiséra Jána Štrbáka Z denníka jedného vagóna. Je prvým slovenským hraným filmovým dokumentom, v ktorom účinkujú mentálne postihnutí herci.