Bratislava 1. júla (TASR) - Gesčný výbor pre verejnú správu odporučil Národnej rade (NR) SR schváliť návrh zákona o samospráve vyšších územných celkov (VÚC) s niekoľkými desiatkami pozmeňovacích návrhov. Najzásadnejšie mení podobu vládneho návrhu zákona pozmeňujúci návrh poslanca Jána Danka (HZDS) na vznik ôsmich VÚC, za ktorý v gesčnom výbore hlasovala opozícia a poslanci za SDĽ Vladimír Faič a Viliam Sopko. Návrhmi zákonov o samospráve VÚC a voľbách do jej orgánov sa poslanci v druhom čítaní začnú zaoberať v pondelok na budúci týždeň.
Prijatie pozmeňovacieho návrhu, ktorý redukuje navrhnutých 12 samosprávnych krajov na osem, je podľa vládneho splnomocnenca pre reformu verejnej správy Viktora Nižňanského politickým rozhodnutím, s ktorým sa nestotožňuje. V prípade, že poslanci v parlamente odhlasujú osem, bude to Nižňanský považovať za vyslovenie nedôvery voči vládnemu návrhu a je rozhodnutý vzdať sa funkcie splnomocnenca. "Ak prejde osmička, určite nemôžem povedať, že som spokojný a budem na tom pracovať ďalej. Keď sa nemá naplniť koncepcia reformy, nemôžem byť splnomocnencom." Ako zdôraznil, koncepcia reformy je kompaktný návrh, ktorý nie náhodou uvažuje so zmenou územného členenia. "Navrhnutá zmena rešpektuje princípy regionalizácie, ktoré boli porušené pri súčasnom členení. Nadväzuje na ňu aj riešenie systému štátnej správy, čiže prechod k špecializovanej štátnej správe a zrušeniu okresných úradov. Keď sa podstata reformy nenaplní ani v oblasti kompetencií a financií, potom z koncepcie nezostane nič."
Či by v prípade schválenia ôsmich VÚC v druhom čítaní nemala vláda návrhy zákonov z parlamentu stiahnuť, je podľa Nižňanského na zvážení jednotlivých politických strán. Hoci je podľa neho možné, že pri hlasovaní v pléne sa zopakuje situácia z gesčného výboru, keď za osem hlasovala opozícia spolu s časťou koalície, naďalej si myslí, že nie je vylúčené, aby prešla dvanástka. "Som presvedčený, že každý poslanec by mal hlasovať po zvážení všetkých pre a proti toho regiónu odkiaľ pochádza a nerozhodovať sa len podľa straníckych názorov. Treba sa pozerať trochu apoliticky na rozhodnutie, ktoré ovplyvní budúcnosť Slovenska na najbližších 20 až 30 rokov. Je ideálny čas napraviť chyby predchádzajúceho územného členenia, o ktorých napríklad aj poslanci za SDĽ v minulosti hovorili a dokonca navrhli vlastný model členenia na 10 plus 1".
Reforma verejnej správy je aj krátkodobou prioritou, ktorá bude komentovaná v tohtoročnej hodnotiacej správe Európskej komisie (EK). Pripomenul, že zástupcovia EK vyzývajú, aby sa vytvorila regionálna samospráva, tak aby Slovensko po vstupe do Európskej únie bolo pripravené čerpať prostriedky zo štrukturálnych fondov. "Keďže okolité štáty to už majú zavedené, nemôžeme očakávať, že neuskutočnenie tohto kroku by pre nás bolo plus."
Nižňanský zásadne nesúhlasí aj s ďalším odporúčaním výboru ponechať okresy Skalica a Senica v Trnavskom kraji. "Zaradenie týchto okresov do Bratislavského kraja má za cieľ sceliť Záhorie, súhlasia s ním zástupcovia samosprávy na tomto území a podarilo sa ním doriešiť problém s maďarskou koalíciou. Tí, čo to navrhujú, chcú potvrdiť definitívne roztrhnutie Záhoria. Pokým doteraz to bolo len administratívne územie, v budúcnosti tam budú volené orgány."
V spoločnej správe výbor Národnej rade SR takisto odporúča prijať návrh, aby zastupiteľstvo VÚC určilo počet poslancov na nasledujúce volebné obdobie v pomere 12 až 15 tisíc obyvateľov na jedného poslanca. Podľa tohto kľúča by tak zastupiteľstvo malo v závislosti od jeho veľkosti od 23 do 48 poslancov, a nie ako obsahuje vládny návrh 15 až 25. Nižňanský nevylučuje, že v ďalších volebných obdobiach by mohlo byť poslancov VÚC viac. Je však presvedčený, že čím je ich počet menší, tým prehľadnejšia a kontrolovateľnejšia je činnosť zastupiteľstva.
Gesčný výbor neprijal uznesenie k návrhu, aby starosta alebo primátor nemohol byť súčasne poslancom zastupiteľstva VÚC, ktorý v pléne pravdepodobne predloží poslanec Tibor Cabaj (HZDS). Pokiaľ takéto pravidlo neplatí aj pre poslancov NR SR, ide o nesystémové riešenie, uviedol vládny splnomocnenec. Nižňanský odmieta aj odporúčanie výboru vypustiť z návrhu ustanovenie, podľa ktorého na prijatie zásad hospodárenia, nakladania s majetkom kraja a úveru je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny hlasov všetkých poslancov. "Nie je možné, aby poslanci schvaľovali niekoľkomiliardový rozpočet, alebo predaj hodnotného majetku jednoduchou väčšinou." *jh som NNNN