Po stretnutí s predsedom českej vlády Vladimírom Špidlom, ktorý je dnes na oficiálnej návšteve SR, to povedal premiér SR Mikuláš Dzurinda.
"Na jednej strane nás teší, keď sa darí stavať nové kapacity, ktoré by mohli pomôcť vybaveniu cestujúcich a tovarov, na strane druhej sme však dnes oba štáty na najlepšej ceste nielen do NATO, kde už ČR je, ale aj do Európskej únie. Preto slovenská strana prichádza s iniciatívou, aby sme niektoré stavby, niektoré finančné náklady, ktoré sme plánovali, keď to členstvo také reálne ešte nebolo, nevyužívali na realizáciu týchto klasických stavieb na klasický hraničný styk," povedal M. Dzurinda.
Ušetrené finančné prostriedky by mohla SR podľa neho následne použiť napríklad na posilnenie slovensko-ukrajinských hraníc a "režimu mimo budúceho Schengenu".
Ako doplnil český premiér Vladimír Špidla, otázky hraničných priechodov "odovzdali" na riešenie ministrom financií oboch krajín - Bohuslavovi Sobotkovi a Ivanovi Miklošovi.
"Je to téma, ktorou sme sa zaoberali a ktorá dostala nový impulz," uviedol V. Špidla. Ako dodal, bude vytvorená expertná skupina, ktorej úlohou bude preskúmať situáciu na všetkých hraničných priechodoch medzi SR a ČR a nájsť nové zlepšujúce riešenia.
Už rozostavané stavby by mohli podľa M. Dzurindu neskôr slúžiť na iné účely a ešte nezačaté investície by sa s veľkou pravdepodobnosťou realizovať ani nemali.
Do budovania hraničných priechodov medzi SR a ČR od vzniku samostatných republík v roku 1993 investovala Česká republika približne 1,5 miliardy českých korún, Slovensko asi miliardu Sk.