Prešov 1. decembra (TASR) - Legislatíva troch členských krajín nadnárodného združenia cezhraničnej spolupráce Karpatský euroregión (KER), a to Slovenska, Maďarska a Ukrajiny, v oblasti regulovania medzietnických vzťahov obsahuje právne normy a záväzky na úrovni štandardu Európskej únie (EÚ). Na druhej strane orgánom miestnej samosprávy členských krajín KER doterajší systém a organizačné štruktúry neumožňujú v tejto oblasti naplno efektívne konať. Tieto závery, ktoré predstavili v sobotu účastníkom okrúhleho stola v Prešove, vyplývajú z monitorovania medzietnických vzťahov vo všetkých troch krajinách. Práve to bol obsah projektu, ktorého idea vznikla koncom roku 2001 a jeho zmyslom je prispieť k budovaniu stability v tejto časti strednej Európy.
Jeden z členov autorského kolektívu Marián Gajdoš zo Spoločenskovedného ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach zdôraznil, že prezentácia záverov je treťou fázou po analýze etnických vzťahov a postavenia národnostných menších vo všetkých spomínaných štátoch a po analýze legislatívnej situácie v tejto oblasti. Závery, ku ktorým dospeli, ponúknu nielen orgánom KER, ale aj predstaviteľom miestnej a regionálnej samosprávy. Účastníčkou okrúhleho stola bola aj poslankyňa Prešovského samosprávneho kraja Štefánia Andraščíková.
Podľa riešiteľa Ivana Sjuska z Ukrajiny je najdôležitejším metodologickým problémom v tejto oblasti rozpracovať zásady systému monitorovania medzietnických vzťahov orgánmi samosprávy. Navrhol vytvoriť málopočetné monitorovacie skupiny, tvorené volenými predstaviteľmi miestnej samosprávy, zástupcami národnostnej menšiny žijúcej v danej obci, odborníkmi, ako sú sociológ, etnograf a pod. V prvej fáze by táto činnosť mala mať podobu pilotného projektu. Financovanie činnosti by malo byť viaczdrojové, t. j. okrem samosprávy aj rôznymi nadáciami či grantmi EÚ.
Uvedený projekt s podporou Karpatskej nadácie realizovala Prešovská spoločnosť pre integráciu Slovenska, ktorá ako občianske združenie, podľa vyjadrenia jej predsedníčky Júlie Konečnej, vznikla pred tromi rokmi. Spolupracujúcim bolo Združenie prihraničných orgánov samosprávy Zakarpatska so sídlom v Užhorode. V predchádzajúcom období prešovská spoločnosť uskutočnila projekt Mladí za integráciu s využitím grantu Nadácie pre podporu občianskych aktivít.