Košice/Bratislava 1. decembra (TASR) - Postup Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorý plošne odvolal všetkých riaditeľov kultúrnych, školských a sociálnych zariadení v svojej pôsobnosti, nebol v súlade so zákonom.
K tomuto záveru dospeli odborníci na pracovnoprávne vzťahy Národného inšpektorátu práce (NIP) a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR. TASR o tom informoval riaditeľ odboru inšpekcie práce NIP Emil Pastucha. Kompletná správa NIP, ktorý sa problémom začal zaoberať na anonymný podnet, by mala byť k dispozícii v priebehu týždňa. Podrobne budú pracovníci inšpektorátu práce o prijatých záveroch informovať na tlačovej besede vo štvrtok.
Prešovská regionálna samospráva sa za konanie v rozpore so Zákonníkom práce pravdepodobne nevyhne sankciám. Takmer určite bude mať jej postup dohru na súde, pretože odvolaní riaditelia sú už pripravení domáhať sa spravodlivosti súdnou cestou. Prípad bude mať, vzhľadom na ďalšie pokusy odvolávať bez konkrétnych výpovedných dôvodov aj v iných samosprávnych krajoch, charakter precedensu.
Zarážajúce na situácii v Prešove, kde si podľa vyjadrení dotknutých "regionálnu samosprávu splietli so samovládou", sú reakcie predsedu VÚC a väčšiny tamojších poslancov. Hoci pri nástupe do funkcií sľúbili ochraňovať záujmy občanov kraja a dodržiavať zákony a Ústavu SR, vedome ignorovali vážne signály o možnom nezákonnom postupe. Potom, ako sa problém začal medializovať, prešovská regionálna samospráva najskôr lživo obvinila riaditeľku odboru pracovných vzťahov MPSVaR, že neodpovedala na ich list, v ktorom ju žiadajú o stanovisko k zákonu o verejnej službe. Po preukázaní nepravdivosti tvrdenia predseda PSK Peter Chudík (HZDS-Smer) obvinil médiá i štátne orgány z vyrábania kauzy s politickým charakterom. Najskôr tvrdil, že privíta jednoznačnú právnu analýzu stavu, potom už hovoril o zásahoch štátu do právomoci samosprávy. V reakcii, v ktorej obhajoval svoj postup, však nepresne uviedol, že ním deklarované pozitívne výsledky inšpekcie práce sa týkali iba niektorých výberových konaní a vôbec sa nezaoberali odvolávaním. Predseda VÚC sa napokon nechal počuť, že stanovisko NIP pre neho nebude záväzné a rešpektovať mieni iba rozhodnutie súdu.
Zámer PSK vymeniť riaditeľov za každú cenu potvrdilo aj 8. zasadnutie jeho zastupiteľstva 19. novembra. "Župana" ani väčšinu poslancov vedomie možného nezákonného postupu nezneistilo. Pokračovali vo výmene riaditeľov bez poznania ich práce, pričom tak urobili v ďalších desiatich prípadoch. Iba občianska statočnosť vozíčkarov, klientov Domova sociálnych služieb na Volgogradskej ulici v Prešove, ktorí prišli protestovať proti odvolaniu svojho riaditeľa transparentmi "O nás bez nás", či kuriózne výsledky niektorých výberových konaní, kde napríklad kvalitnú riaditeľku mal nahradiť inžinier z obuvníckej fabriky, posledné roky sa venujúci veľkoobchodu so všeličím, znemožnili dokončiť výmenu. Poslanci za HZDS, Smer a SDĽ pritom demonštratívne odmietli počuť, že NIP v krátkom čase objasní problém a ani dočasne nepozastavili proces výmeny riaditeľov. Väčšinou svojich hlasov odmietli aj návrh poslankyne Márie Repkovej za KDH, aby zrušili sporné uznesenie z júla 2002 a pokúsili sa napraviť situáciu. Sami tak popreli pôvodný predpoklad, že postup prešovskej regionálnej samosprávy bol iba dôsledkom nevedomosti a nesprávnej interpretácie zákona.