BRATISLAVA. Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) začnú vyvodzovať zodpovednosť za porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov v samospráve.
Začiatkom septembra ich nezaradený poslanec Miroslav Beblavý upozornil, že kontrolóri síce porušenie zákona viackrát zistili, no ďalej ho neriešili. Obrátil sa preto listom na predsedu NKÚ Jána Jasovského.
Podľa Beblavého NKÚ sľúbila pre kontrolórov usmernenie, aby v prípade zistení porušenia ústavného zákona navrhovali uloženie pokuty v príslušnej výške. Starostom, ktorí napríklad prihrajú obecný tender vlastnej firme, tak bude hroziť pokuta vo výške ročného platu.
"Verím, že aj na základe prísnejšej kontroly komunálnych funkcionárov sa vytvoria lepšie podmienky pre účelné nakladanie s obecným majetkom," povedal Beblavý agentúre SITA.
Problémom podľa neho doteraz bolo, že išlo len o upozornenia a pokutu nikto neuložil. Beblavý upozornil aj na konkrétne prípady.
Ide podľa neho napríklad o prípad, keď úrad v roku 2009 zistil, že v obci Švedlár na východe Slovenska schválilo obecné zastupiteľstvo predaj pozemkov pre fyzické osoby za 1,66 eura za meter štvorcový.
Na tom istom zasadnutí bola schválená žiadosť starostu obce o odkúpenie pozemkov vo vlastníctve obce za 0,83 eura za meter štvorcový.
NKÚ v oficiálnom dokumente konštatoval porušenie ústavného zákona, za ktoré mohlo zastupiteľstvo uložiť starostovi pokutu vo výške ročného platu. "Keďže však nikto nepodal podnet na začatie konania, nič také sa nestalo," poznamenal.
Hovorkyňa NKÚ Iveta Bieliková v reakcii uviedla, že úrad nemôže navrhovať konkrétny trest za zistené porušenie ústavného zákona ani iného všeobecne záväzného predpisu.
"V predmetnej veci išlo o zistené porušenia ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Konanie vo veci ochrany verejného záujmu (vrátane rozhodnutia o uložení pokuty a jej výšky), je v podmienkach územnej samosprávy v pôsobnosti obecného zastupiteľstva," upozornila.
Podľa jej slov problémom je, že zastupiteľstvo nie je vždy vo veci výsledkov kontroly dostatočne informované zo strany starostov obcí, najmä v prípadoch, keď zistené porušenia ústavného zákona a možná následná sankcia sa týkajú priamo ich osoby.
"Pripravované usmernenie má napomôcť riešiť takéto prípady a má byť vypracované a schválené v rámci interného legislatívneho procesu do 31. októbra 2014," avizovala.
Bieliková však upozorňuje, že NKÚ nebude navrhovať tresty, keďže môže konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
"Pre NKÚ z Ústavy a zo žiadneho iného zákona nevyplývajú oprávnenia navrhovať tresty za zistené porušenia predpisov. Má pôsobnosť vykonať kontrolu a oznámiť výsledky kontroly príslušným subjektom," dodala.