Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Nemecká kancelárka Angela Merkelová strávila v pondelok niekoľko hodín v Bratislave a Slovensko v jej prítomnosti vystupovalo ako spoľahlivý partner, ktorý sa na riešenie krízy na Ukrajine pozerá rovnakým pohľadom ako Berlín.
Merkelová po kratšej zastávke u prezidenta Andreja Kisku zamierila na pracovný obed za premiérom Robertom Ficom.
„So spolkovou kancelárkou sme sa zhodli, že v kľúčových témach musí Európska únia hovoriť jednotným hlasom,“ zhrnul stretnutie prezident.
A takmer jednotným hlasom s Merkelovou hovoril aj premiér Fico, ktorý v posledných mesiacoch na tému Ukrajina prišiel s výrokmi, ktoré výrazne vybočili z rámca komentárov politikov z EÚ.
Fico o Ukrajine opatrne
Návštevy lídrov
Francois Hollande,
prezident Francúzska, 2013;Dmitrij Medvedev,
ruský prezident, 2010;Angela Merkelová,
nemecká kancelárka, 2006;Vladimir Putin,
ruský prezident, 2005;George W. Bush,
americký prezident, 2005.
Merkelová prejavovala pri spoločnom vystúpení pochopenie s problémami Ukrajiny a zdôraznila, že Únia bude Kyjevu pomáhať aj s dlhmi, pre ktoré majú teraz obmedzené dodávky plynu.
„Je dôležité, aby ľudia na Ukrajine pred zimou pociťovali istotu dodávok energií a prímerie.“
Fico potvrdil, že aj Slovensko je pripravené pomôcť a pomáha už s reverzným tokom plynu.
Ale nezabudol na kritiku Kyjeva. Tú si neušetril ani v prítomnosti jednej z najvplyvnejších političiek sveta, ktorá krízu riešila minulý týždeň v Miláne priamo s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ukrajinským Petrom Porošenkom.
„Niekedy mám pocit, pani kancelárka mi to prepáči, pretože vie, že som vždy otvorený, že Ukrajina očakáva riešenie problémov od všetkých, len nie od seba,“ vravel premiér.
Fico preto bude pozorne sledovať, aké požiadavky bude mať náš východný sused.
Slovenský premiér tiež povedal, že ak sa naplní mierová dohoda medzi ruským a ukrajinským prezidentom, príde čas hovoriť o postupnom rušení sankcií EÚ proti Rusku.
Merkelová však tvrdí, že napriek deklarovanému prímeriu stále pribúdajú obete.
Spoľahlivý partner?
Vladimír Bilčík zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku vraví, že hoci Nemecko aj Slovensko oficiálne zastávajú tú istú pozíciu, ako napríklad otvorenie reverzného toku plynu, postoje sú rozdielne.
„Nemecko aj kancelárka môže mať otázku, nakoľko je Slovensko a súčasná vláda spoľahlivý partner v Únii.“
Vznikajú podľa neho otázky, či to politik myslí vážne. „O tom môže byť aj takéto rokovanie.“
Merkelová na stretnutí s Ficom zdôraznila dobré vzťahy so Slovenskom, vyzdvihla náš automobilový priemysel, slovenský premiér pripomenul, že u nás pôsobí 500 nemeckých firiem.
Nemecko ako najväčšia ekonomika a politický hráč v Únii a eurozóne je pre Slovensko kľúčový partner v hospodárstve, ale aj v politike, potvrdzuje Bilčík.
„Zastávame rovnaké postoje, ale niekde sú odlišné, napríklad v oblasti energetiky a pri postoji k jadrovej energetike.“
Aj vedkyňa
Do Bratislavy neprišla nemecká kancelárka len pre politiku, na Univerzite Komenského ju ocenili čestným doktorátom za jej politické, ale aj vedecké aktivity.
Ako vyštudovaná fyzička bola v osemdesiatych rokoch viackrát na Slovensku, kde spolupracovala s profesormi z Univerzity Komenského či SAV.
„Bolo to dôležité obdobie v mojom živote,“ hovorila kancelárka uvoľnene v aule Univerzity Komenského.
Počas ceremónie sedela v kresle medzi publikom a predstaviteľmi univerzity, pri tlmočení pochvál sa usmievala. Aj na akademickej pôde hovorila o Ukrajine a kritizovala Rusko.
Okrem Fica sa na udeľovanie doktorátu prišli pozrieť aj bratislavský župan a predseda SDKÚ Pavol Frešo a ministri Smeru za školstvo Peter Pellegrini a minister financií Peter Kažimír.

Beata
Balogová
