Bratislava 1. júla (TASR) Oddnes platí najrozsiahlejšia zmena základného zákona štátu Ústava SR. Na jej komplexné uvedenie do života je však podľa jedného z autorov Ladislava Orosza potrebné prijať ešte 10-12 noviel a nových zákonov.
Ako povedal v rozhovore pre TASR, treba rozlišovať tie ustanovenia novely ústavy, ktoré majú priamu účinnosť a nevyžadujú si vykonávanie predpisy a tie, ktoré bez nich by sa nemohli existovať. Na všetkých právnych predpisoch sa intenzívne pracuje, niektoré už v parlamente mali byť. Zatiaľ sa dá hovoriť o splnení úlohy v súvislosti s novelou Trestného zákona a Trestného poriadku, ktoré zabezpečili úpravy súvisiace s inštitútom amnestie, či zmenou článku o lehote na zadržanie, povedal Orosz. Pokračoval, že v septembri by sa malo rokovať novele zákona o konaní pred Ústavným súdom SR, ďalej by mal byť pripravený zákon o súdnej rade i novela zákona o sudcoch a prísediacich, ktoré vypracuje Ministerstvo spravodlivosti SR.
Niektoré ustanovenia budú platiť až od 1. januára 2002, čo sa týka aj nového zákona o verejnom ochrancovi ľudských práv ombudsmanovi. "Viem, že legislatívne pokročili práce na tomto zákone, ktorý by mohol byť v septembri v prvom čítaní", poznamenal Orosz. Negatívne sa však vyjadril k novele zákona o Najvyššom kontrolnom úrade SR, pretože tá mala platiť od dnes, ale "legislatívne sa ju nepodarilo zrealizovať i keď tu šanca bola a poslanecký návrh o NKÚ bol preložený na september."
Za dôležité právne normy ešte Orosz označil vykonávací predpis súvisiaci s implementáciou práva Európskej únie do slovenského právneho poriadku. "Zatiaľ sa to deje prostredníctvom zákonodarnej moci. Bolo by však dobré, keby mechanizmus prijímania ustanovil zákon", doplnil. Orosz je presvedčený, že jediným negatívom je skutočnosť, že občania nebudú môcť podávať nasledujúcich šesť mesiacov podávať podnety na ÚS SR o porušení svojich ústavných práv. Avšak prijatím novely zákona o konaní pred ústavným súdom sa tento problém vyrieši, čo by sa mohlo stať už v septembri.
*zg som