
Podľa Vlastislava Dzúrika je budova replikou pôvodnej, ktorá vyhorela. Stavbári vraj boli držaní skutočne na uzde, „aby tam nevznikol nejaký šialený architektov sen“. Stavba sa chýli ku koncu. Betónové kruhy na perfektnom trávniku slúžia ako vetracie šachty pre podzemné garáže. Vpravo kancelárie poslancov dnes. Táto je v podkroví na štvrtom poschodí. Pozitívom stavby je, že poslanci už nebudú dotovať z našich daní politické strany. Predstavitelia HZDS inkasovali zákonom stanovených 27-tisíc na prenájom kancelárií, ktoré potom mali vo svojom sídle na bratislavskej Tomášikovej ulici. To isté robili poslanci SDKÚ, tí si však vyberali zo štátnej pokladnice na prenájom „len“ desaťtisíc.

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Krídlo pod Hradom, priamo oproti poslaneckým kanceláriám. V sklenených kójach budú umiestnené butiky.

Spojovacia chodba do Národnej rady. Široká, dobre osvetlená, príjemne klimatizovaná. Ušetrí poslancom vytiahnutie dáždnika, možno aj nepríjemné novinárske otázky po zasadaniach parlamentu. Prístup do chodby budú mať len osoby so špeciálnym povolením a magnetickou kartou. V pravidelných intervaloch sú umiestnené výklenky, vyhradené na posedenie. Ich úlohou je aj odstrániť nepríjemné pocity, ktoré môže vyvolávať podzemný priestor.

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Vľavo jeden z troch spoločných priestorov na poschodí. Po dokončení tu bude stáť konferenčný stôl, cez halu sa vchádza do šiestich kancelárií. Úzka chodba pripomínajúca vysokoškolský internát. Spája centrálnu halu a konferenčnú miestnosť, vchádza sa cez ňu do sedemnástich kancelárií.
Kancelária Národnej rady počíta s tým, že verejnosť megalomanskú stavbu pre poslancov odsúdi. Suma na výstavbu tunela a kancelárií pre štyridstopäťdesiat poslancov je nehorázna. Osemstopäťdesiattisíc korún by sa zišlo v zdravotníctve alebo v sociálnej oblasti. O dva roky by bola situácia priaznivejšia.
Vedúci kancelárie Dzúrik priznáva, že on by presadzoval menšiu finančnú hotovosť. Takisto súhlasí s názorom, že umiestnenie kancelárií pri Bratislavskom hrade je megalomanstvom. Uznáva, že poslanci majú nevyhovujúce pracovné podmienky, vedel by si však predstaviť ich prácu v Parlamentke. Pripomína, že rozhodnutie prijalo vedenie parlamentu za Ivana Gašparoviča. Sľubuje, že rozpočet nebude prekročený a nejaký milión ušetrí. Zatiaľ to tak je a výstavba finišuje. Zvonku je dokončená, vnútri chýba len nábytok.
Dojmy z komplexu sa líšia. Vonkajšok je skôr pozitívny, vnútrajšok naopak. Architektonický plán mal viacero chýb. Základnou je absencia umývadiel v kanceláriách a malý počet sociálnych zariadení. Na stoštyridsaťpäť poslancov pripadne päť sprchovacích kútov a deväť WC vrátane WC pre imobilných občanov. To je jedno na tridsaťštyri kancelárií.
Chýbajú tam aj priestory na prijímanie návštev, nie je tam ani kuchynka.
Miestnosti majú rozlohu 14,7 metra štvorcového, sú v nich skrine a dva stoly, jeden pre poslanca, druhý pre asistenta. Vnútrajšok vyvoláva dojem priemernej administratívnej budovy. Tá má okrem dvoch poschodí na kancelárie dve podzemné podlažia, kde sú garáže pre poslancov. Na tretej podzemnej úrovni je vchod do tunela-spojovacej chodby. Niekde je hlboký až trinásť metrov. Vyúsťuje tri poschodia pod rokovacou sálou a poslanci sa do budovy parlamentu dostanú vďaka výťahu.
Z vonkajšej strany sa počíta s prenájmom priestorov na reštaurácie a obchody. Peniaze za prenájom pôjdu do štátneho rozpočtu, čím sa vráti aspoň časť peňazí. V štátnom rozpočte takisto zostanú 27-tisícové sumy, ktoré dostávali na prenájom kancelárií poslanci.
MARCEL VLNA, dam
Ako je to v EurópeČeská republika: Štát platí poslancom aj senátorom kanceláriu i osobného asistenta vo výške maximálne 22-tisíc českých korún. Majú hradenú aj dopravu vrátane vlastného automobilu, telefón v kancelárii aj mobilný telefón. Štát im hradí aj ubytovanie do výšky 12-tisíc korún. Schválili si peniaze aj na ošatenie.
Maďarsko: Kancelárie poslancov sa nachádzajú päťsto metrov od historickej budovy parlamentu v Budapešti. Budova sa volá Biely dom. Právo na asistenta nie je zakotvené priamo v zákone, veľká väčšina poslancov ho však využíva. Asistent je platený poslancom.
Nemecko: V Nemecku má každý zo 669 poslancov svojho asistenta a tím praktikantov, ktorými sa väčšinou stávajú študenti politológie alebo novinári. Poslanec má k dispozícii ročný rozpočet od parlamentu, z ktorého výdavky kancelárie a platy praktikantov financuje. Kancelárie sa nachádzajú priamo v budove parlamentu. Jednu má pre seba poslanec a jedna je určená asistentovi a praktikantom. Niekedy majú aj sekretárku a zvlášť vyhradený personál na organizáciu návštev parlamentu.
Čísla o Slovensku: O chod Národnej rady sa stará vyše štyristo ľudí, pričom to číslo nezahŕňa stopäťdesiat poslancov. Kancelária má takmer tridsať upratovačiek, väčší počet šoférov, kuchárov, čašníkov, pomocné sily, sekretárky, strážnikov, bufetárky, úradníkov a servis pre poslancov. Národnej rade nepatrí len budova parlamentu postavená neďaleko Bratislavského hradu, ale aj samotný Hrad, poslanecká ubytovňa a stará Národná rada v centre hlavného mesta. Všetko je financované zo štátnej pokladnice. Kancelária NR SR vydá podľa zákona o štátnom rozpočte len na mzdy pre zamestnancov vyše 187 miliónov. (mvl)