
Nemecký kancelár Gerhard Schröder a americký prezident George Bush nemajú k sebe momentálne blízko. A Slovensko pomaly začína riešiť otázku, ku komu je lepšie byť bližšie. FOTO - ARCHÍV TASR
Diskusia, kam sa má obrátiť naša zahraničná politika, keď nás prijmú do NATO a únie, sa ešte len začína, v rukách ju má proamericky orientovaná SDKÚBRATISLAVA – Amerika alebo Európa? Diskusia, kam sa má obrátiť naša zahraničná politika po tom, čo nás prijmú do NATO a Európskej únie, sa ešte len začína. SDKÚ je orientovaná skôr proamericky a pridáva sa k nej aj ANO. KDH, SMK a Smer preferujú väčšiu spoluprácu s Európou.
Kritici však tvrdia, že SDKÚ, ktorá má aj ministra zahraničia, v skutočnosti nemá dlhodobú stratégiu zahraničnej politiky. „Všetky naše postoje sú doteraz len ad hoc, reagujú na momentálnu situáciu,“ povedal zahraničnopolitický analytik Alexander Duleba.
Duleba tvrdí, že Slovensko je proamerické, pretože potrebuje podporu Spojených štátov pri rozšírení NATO. Kukan priznáva, že „v niektorom období je dôležitejší euro-atlantický aspekt, v inom európsky“. Teraz je podľa neho dôležitá Amerika.
Ako sa môže zahraničnopolitická orientácia prejaviť v podpore voličov, hodnotí politológ Grigorij Mesežnikov: „SDKÚ si svojím postojom príliš mnoho podpory medzi ľuďmi asi nezíska. Je to téma, na ktorej sa dá ťažko niečo získať.“
Naopak, opozičný Smer a komunisti môžu proamerickú líniu vlády ľahko využiť vo svoj prospech, pretože časť verejnosti je naladená protiamericky: „Komunisti s tým, samozrejme, budú pracovať a niektoré výroky predstaviteľov Smeru naznačujú, že by to radi využili v prípade, ak veľká časť verejnosti nebude súhlasiť s postupom Ameriky a slovenskej vlády,“ povedal Mesežnikov.
Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová včera naznačila rozdiel medzi pohľadom vlády a Smeru aj na prípadný zásah v Iraku: Smer chce, aby v Iraku zasiahla aliancia ako celok. Kukan však súhlasí s predstavou amerického prezidenta Busha, aby v Iraku zaútočila koalícia dobrovoľníkov, ktorá nemusí mať podporu všetkých krajín NATO.
„Opozičné strany majú legitímne právo kritizovať, ale dúfam, že to nebudú využívať, pretože by to bola účelová interpretácia, ktorá by bola krátkozraká a zbytočne by komplikovala vzťahy v parlamente,“ povedal Kukan. (miš, sp)
Visegrádska štvorka? Všetci potrebujú Ameriku
Ostatné krajiny Visegrádskej štvorky sú v podobnej situácii ako Slovensko. „Stredná Európa je všeobecne viac proamerická ako západná Európa. Je to dané tým, že vďačia Amerike za pomoc pri zvrhnutí komunistického režimu a za razantný prístup k rozšíreniu NATO,“ povedal český politológ Jiří Pehe. Navyše vedia, že garantom ich bezpečnosti je jedine Amerika.
Posledné proamerické vyhlásenia slovenskej vlády podľa neho súvisia so summitom NATO: „Bol tu George Bush. Potrebovali dať jasne najavo, že Ameriku podporujú.“
Najviac proamerickou krajinou V4 je Poľsko. „Poľsko má zo všetkých krajín v Amerike najviac lobistov, je tam veľmi početná poľská komunita.“
V Čechách sa väčšina strán, najmä vládna ČSSD, snaží nájsť rovnováhu medzi európskym a americkým pohľadom. Jasne proamerická je opozičná ODS Václava Klausa. „ODS nedávno prišla s takzvanou teóriou eurorealizmu, kde navrhuje, aby sa Česko orientovalo práve na Spojené štáty a menej na úniu.“ (miš)
Čo hovorí vládny programKontinuita
Dzurindova vláda chce zachovať kontinuitu doterajších priorít zahraničnej politiky. Kľúčovými prioritami sú členstvo v Európskej únii a NATO, rozvoj vzťahov so susednými štátmi a cezhraničná spolupráca.
Európska únia
Kabinet chce ukončiť rokovania s úniou do konca tohto roku s tým, aby sa Slovensko mohlo zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004 ako členský štát. Zatiaľ však nie je isté, či v čase volieb do Európskeho parlamentu už bude Slovensko členskou krajinou únie. Vláda avizovala, že bude aktívna v diskusiách o budúcom ústavnoprávnom usporiadaní únie. Svoju konkrétnejšiu predstavu však zatiaľ nepredstavila. Tvrdí však, že bude podporovať posilňovanie spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ.
NATO
V máji 2004 sa chce Slovenská republika zúčastniť na summite aliancie ako riadny členský štát. Slovensko chce podporovať politiku otvorených dverí aliancie, prioritou je upevňovanie transatlantickej väzby, ktorá je základným kameňom bezpečnosti v Európe. Vláda sa zameria na rozvoj vzťahov s krajinami Európskej únie a NATO s dôrazom na tradičné väzby a kľúčových partnerov. V tomto kontexte má vláda záujem o ďalší úspešný rozvoj partnerstva s USA a udržanie vzťahov s nimi na čo najvyššej kvalitatívnej úrovni.
(sp)