KOŠICE, BRATISLAVA. Päť minút pred začiatkom verejného pojednávania o sťažnosti neúspešného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša poslal bývalý prezident Ivan Gašparovič na Ústavný súd podanie.
Domáhal sa, aby sa stal účastníkom konania. Koncom decembra 2011, keď bol ešte vo funkcii, odmietol Čentéša vymenovať za generálneho prokurátora.
So svojou požiadavkou však neuspel.
Čentéš sa nesťažuje na prezidenta ako fyzickú osobu, ale ako na štátny orgán. Preto Gašparovičovu úlohu prevzal Andrej Kiska.
Dôvody sú na vode
Senát pod vedením Ladislava Orosza Gašparovičovi vyhovel v tom, že sa k pojednávaniu bude môcť vyjadriť. Má zaujať stanovisko k výpovediam svedkov. Preto ho aj odročili na 4. decembra.
Ústavní sudcovia ich vypočuli v prípade skartovania výpovede poslanca Igora Matoviča z OĽaNO, čo bol jeden z dôvodov, prečo Gašparovič Čentéša nevymenoval.
Matovič, ale aj bývalý riaditeľ trestného odboru prokuratúry Tibor Šumichrast potvrdili, že nešlo o zámer, ale o omyl.
Ich výpovede podľa Čentéša ukazujú, že Gašparovičove dôvody, prečo ho nevymenoval, „sú na vode“. Bývalý prezident si vraj osvojil právo disciplinárnej komisie, ktoré mu však nepatrilo.
Konečný verdikt ústavných sudcov nechcel vopred odhadovať.
V hre je odškodné
Gašparovičovo podanie na poslednú chvíľu označil Čentéš za zarážajúce. Nevylúčil, že išlo o obštrukciu.
Okrem toho potvrdil, že žiada zrušenie rozhodnutia exprezidenta o jeho nevymenovaní a vrátenie veci na ďalšie konanie.
„Znovu by som tak bol kandidátom na vymenovanie za generálneho prokurátora,“ konštatoval.
V prípade, ak by takýto postup podľa Ústavného súdu nebol možný, žiada od štátu finančné odškodnenie v sume 150-tisíc eur.

Beata
Balogová
