BRATISLAVA. Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ján Valko v piatok na pôde parlamentu predniesol pred poslancami Správu o činnosti SIS za minulý rok.
Na tajnom rokovaní bez účasti verejnosti a novinárov si poslanci okrem správy vypočuli aj informáciu o plnení úloh Vojenského spravodajstva za minulý rok.
Na tajnom rokovaní sa poslanci pýtali aj na Ukrajinu a Sýriu.
Správu o činnosti SIS za rok 2013 však SIS zverejnili na webovej stránke www.sis.gov.sk.
Podľa nej zločinecké skupiny profitovali najmä z páchania podvodov so spotrebnými daňami (podvody s liehom, tabakovými výrobkami a minerálnymi olejmi) a s nadmernými odpočtami dane z pridanej hodnoty (DPH) a z finančných podvodov.
V hodnotenom období si v SR udržiavali relatívne silné postavenie balkánske zločinecké skupiny, ktoré sa prioritne angažujú v drogovej trestnej činnosti v rámci nadnárodných sietí distribútorov drog po takzvanej balkánskej trase na Slovensko a do ďalších krajín Európskej únie.
Na legalizáciu príjmov z trestnej činnosti zločinecké skupiny naďalej využívali najmä podnikanie v reštauračných a rekreačných službách, stavebníctve a v obchode s realitami.
V sledovanom období boli identifikované aj snahy predstaviteľov medzinárodných zločineckých skupín o legalizáciu nezákonných príjmov prostredníctvom legálnych investičných aktivít na Slovensku.
SIS externých príjemcov informovala o prípadoch spolupráce zločineckých skupín s niektorými predstaviteľmi miestnej samosprávy.
Cieľom tejto spolupráce boli snahy zločineckých skupín získať lukratívny majetok vo vlastníctve miest za podhodnotené ceny, uvádza sa ďalej v správe.
Opozícia by chcela aj správy od vojenských tajných
Anton Martvoň zo Smeru by nechal rozhodnutie na ministerstve a samotných tajných.
Myslia si to opoziční poslanci Martin Fedor (SDKÚ) a Pavol Abrhan (KDH).
"Myslím si, že aspoň v rámci toho, čo je možné zverejniť, by malo aj vojenské spravodajstvo, podobne ako to robí SIS, zverejňovať správu," povedal Abrhan.
Podľa Fedora majú občania právo vedieť, ako vojenské spravodajstvo pracuje. "Verejnosť by mala byť viac informovaná."
Anton Martvoň zo Smeru nevidí problém v istej informovanosti verejnosti, niektoré veci ohľadom práce vojenských tajných však podľa neho majú zostať utajené.
"Osobne si myslím, že je dobré, aby niektoré veci občania vedeli. Ale je dôležité, aby niektoré veci zostali utajené kvôli ochrane agentov," poznamenal.
Zverejňovanie správy o činnosti vojenského spravodajstve by nechal na vedení ministerstva obrany a tajných.
"Je na nich, aby posúdili, či je vôbec možné dávať na internet nejaký výcuc zo správy o činnosti vojenského spravodajstva," doplnil.

Beata
Balogová
