Banská Bystrica 2. decembra (TASR) - Úrad daňového preverovania (ÚDP) v Banskej Bystrici v súvislosti s medializovaným prípadom tzv. kyselinárov kooperuje pri Karuselovom softvérovom podvode. Ide o sieť firiem 52 právnických a fyzických osôb, z nich 13 vykonávalo vývoznú činnosť, ktorá predávala medzi sebou bezcenný softvér s cieľom uplatniť odpočet dane pri vývoze.
Colníci, uviedol na dnešnej tlačovej besede Milan Vavrek, poverený vedením ÚDP, potvrdili vývoz diskiet aj s programami. Práve počítačové programy sú predmetom kontraktu a podstatné z hľadiska hodnoty celej dodávky, kým samotné diskety - nosiče sa na nej podieľajú zanedbateľnou mierou. Dva nezávislé znalecké posudky na softvér, ktorý bol predmetom nákupu a predaja, potvrdzujú, že tento produkt je pre fungujúcu firmu nepoužiteľný, neschopný konkurencie a predávané textové dokumenty s obsahom sú voľne dostupné na internete. Predávané diskety obsahovali zoskupenie slovenských zákonov v slovenčine vo forme internetového prehliadača.
Justičná polícia, konštatoval M. Vavrek, stíha za trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny založenej na páchanie trestnej činnosti s cieľom dosiahnuť zisk pri podvode niekoľko desiatok obvinených. Sú medzi nimi aj konatelia spoločností a účtovníci, ktorí neoprávnene uplatňovali nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty (DPH), predkladali daňové doklady na uvedenie správcu dane do omylu. Na ich základe tento nepravdivý odpočet správca sčasti uznal a aj vyplatil najmenej 148 miliónov Sk. Neoprávnený odpočet DPH najmenej 48 miliónov Sk nevyplatil. Podozrivé daňové subjekty patria do pôsobnosti 10 daňových úradov (DÚ), ktoré v rámci daňovej správy sú v pôsobnosti všetkých 8 pracovísk Daňového riaditeľstva (DR) SR. Z 13 vývozných spoločností podlieha 11 pracovisku DR SR v Bratislave.
Ďalším tzv. kruhovým podvodom je prípad Uharekovcov, majiteľov asi 100 firiem z celého Slovenska podozrivých zo spáchania trestného činu skrátenia dane. ÚDP doteraz zistil, že spoločnosti spôsobili štátnemu rozpočtu ujmu približne 100 miliónov Sk. Počas podnikania v rokoch 2000 a 2001 vystavovali faktúry bez vykonania zdaniteľného plnenia. Podnet sa týka všetkých 8 pracovísk DR SR, pričom najviac podozrivých daňových subjektov patrí do pôsobnosti pracoviska DR SR v Trenčíne.
*dc na