Košice 2. decembra (TASR) - Za najsmutnejšie obdobie v celej histórii Košíc považujú členovia mimovládnej organizácie (MVO) Ľudia a voda (ĽaV) súčasný bazárový výpredaj majetku mesta, vrátane Košických lesov, ktoré údajne patria medzi najväčšie mestské lesy v Európe. Na tlačovej konferencii v Košiciach to dnes povedal predseda ĽaV Michal Kravčík.
Ako ďalej uviedol, bývalé vedenie mesta Košice zadlžilo jeho obyvateľov o viac ako dve miliardy korún. Prvá komunálna banka (PKB) pritom podľa jeho slov bezbreho ponúkala mestu úvery bez toho, aby malo na ich splácanie, a tým napomohla Košiciam dostať sa až na samú hranicu krachu. "Teraz sa však táto banka nehanbí žmýkať mesto, keď ide o vrátenie požičaných peňazí, predajom všetkého majetku. Je však zaujímavé, že banka nechce samotný založený majetok, ale núti mesto predávať ho hlboko pod cenu. A občan, ktorý je vedením mesta manipulovaný, nepočuje nič iné, len to, že niet lepšej cesty na riešenie zadlženosti mesta ako odpredať lesy," poznamenal Kravčík. Zdôraznil, že súčasné vedenie mesta bude nakoniec nútené predať jeho majetok hlboko pod cenu, aby umorilo svoje dlhy. "Mesto sa tak stalo priestorom tzv. bazárového výpredaja majetku. Ponúkať Košické lesy, ktorých hodnota presahuje dve miliardy korún, ani nie za štvrtinu ich ceny, je neúcta k histórii mesta aj k jeho občanom," zdôraznil.
Keďže sa leso a vodoochranári nechcú uspokojiť s týmto riešením, plánujú rozprúdiť širokú verejnú diskusiu. "Chceme, aby to vrelo, aby sa o tom diskutovalo, lebo si myslíme, že nie sú len tie dve alternatívy - predať lesy alebo ich nepredať. Osobne si myslím, že ľudia by radi prišli aj s novými nápadmi a riešeniami, len im treba dať priestor," povedal Kravčík.
Preto podľa jeho slov aj samotná organizácia ĽaV prichádza s tzv. Modrou alternatívou, ktorá je postavená na skutočnosti, že z Košických lesov na ploche 19 a pol tisíc hektárov je možné získať pre Košičanov ročne viac ako 15 miliónov kubických metrov najkvalitnejšej pramenistej vody. "Zachránili by sa tým lesy, ktorých osud by ich predajom bol inak spečatený - stromy by sa vyrúbali a drevo vyviezlo. Podľa nášho riešenia by však lesy zostali mestu a zachránili by ho pred bankrotom. A navyše, zabezpečili by jeho zásobovanie pitnou vodou. Skutočnosť je totiž taká, že Košičania za vodu dovážanú z Bukovca, Stariny, Drienovca, Medzeva a ďalších vzdialených zdrojov platia ročne viac ako 350 miliónov korún. Od prvého januára sa táto suma vyšplhá nad 450 miliónov," poznamenal Kravčík. Jedným dychom však dodal, že mimovládnym organizáciám je proti monopolným distribútorom vody ťažké bojovať. "Ak by sa niečo malo podariť, tak len cielenou kampaňou a tým, že ochranári budú do riešenia problémov ďalej búšiť a klopať na svedomie Košičanov," uzavrel.