Bratislava 2. decembra (TASR) - Vládny kabinet Mikuláša Dzurindu v stredu prerokuje návrh na ukončenie platnosti zmluvy o spolupráci a priateľstve s Čínskou ľudovou republikou, ktorú podpísal ešte v roku 1957 za bývalej ČSR vtedajší predseda vlády Viliam Široký.
Zmluva obsahuje prekonané formulácie o bratskej spolupráci, záväzok radiť sa o všetkých dôležitých medzinárodných otázkach, ako aj iné povinnosti, ktoré sú nezlučiteľné so súčasnými či očakávanými budúcimi záväzkami SR, vyplývajúcimi z pripravovaného vstupu do EÚ a NATO.
Ukončeniu platnosti dokumentu predchádzali vzájomné konzultácie slovenskej a čínskej strany, počas ktorých s ním obe strany vyjadrili súhlas.
Slovensko od roku 1993 potvrdzuje platnosť dvojstranných medzinárodných zmlúv a zároveň ukončuje platnosť tých medzinárodných zmlúv, ktoré sú už neaktuálne alebo prekonané v dvojstranných vzťahoch.
Bývalé Československo v 60. a 80. rokoch uzavieralo s niektorými krajinami vtedajšieho socialistického spoločenstva zmluvy o priateľstve a spolupráci, ktorých obsahom boli najmä všeobecné záväzky politickej povahy. Podobné zmluvy uzavrelo v rokoch 1960 až 1988 s Afganistanom, Etiópiou, Indonéziou, Jemenom, Kambodžou, KĽDR, Laosom, Líbyou, Mongolskom, Sýriou a Vietnamom, ich platnosť bola už počas existencie SR ukončená.
Vzhľadom na zmenené spoločensko-politické podmienky a zahraničnopolitickú orientáciu SR so zameraním na integráciu do transatlantických štruktúr využíva rezort diplomacie revíziu zmluvnej základne aj na ukončenie platnosti týchto politických zmlúv s niekdajšími socialistickými štátmi, keďže mnohé sú priamo v rozpore so záväzkami SR vyplývajúcimi z pripravovaného vstupu do NATO a EÚ.
Dvojstranné politické zmluvy už Slovensko v súčasnosti neuzatvára s výnimkou susedných štátov, prípadne iných európskych krajín, ale naopak uprednostňuje právne zakotvenie politickej spolupráce na multilaterálnom základe v rámci OSN a iných medzinárodných organizácií.