BRATISLAVA. Školy si po zmene školského zákona môžu vyberať z viacerých druhov učebníc podľa vlastného uváženia a peniaze na to dostanú od ministerstva školstva.
Chýbajúce a nevhodné učebnice sú chronickým problémom nášho školstva.
Začnú s knihami angličtiny
Zástupkyňa riaditeľa jednej z bratislavských základných škôl vraví, že keď o knihách rozhodovalo ministerstvo, niekedy bol na výber iba jeden najmenej kvalitný titul, ktorý učiteľom nevyhovoval. Meno nechcela zverejniť.
Lepšie učebnice rodičia museli platiť zo svojho, v základnej škole Alexandra Dubčeka v Martine zasa texty z niekoľkých kníh kopírovali a z tohto výberu textov vyučovali. Problémy boli podľa riaditeľky Oľgy Potašovej vo všetkých školách.
Miroslav Sopko zo Slovenskej komory učiteľov vraví, že otvorenie učebnicovej politiky vítajú. „Školy to zvládnu, žiakom vedia vybrať tie najlepšie učebnice.“
Ministerstvo chce zatiaľ skúšobne uvoľniť peniaze iba na učebnice pre anglický jazyk na základných školách.
„V súčasnosti nie je žiadna učebnica anglického jazyka schválená, na trhu sa nachádzajú len odporúčané knihy,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Neskôr ministerstvo zverejní a vytvorí zoznam dotovaných učebníc.
V Česku už systém majú
Poslanec a člen školského výboru Miroslav Beblavý (Sieť) zmenu hodnotí ako dobrý nápad, vidí však riziko, že ministerstvo môže rozdeľovanie peňazí pri výbere škôl zneužívať.
Predsedníčka Združenia samosprávnych škôl Alena Petáková hovorí, že v Česku už tento systém majú a vždy bojujú o peniaze.
Petáková sa zo svojich skúseností obáva problémov s nedostatkom peňazí a neochoty ministerstva.
Ministerstvo tvrdí, že peniaze poskytnú podľa počtu žiakov a najnižšej ceny učebnice. „Škola, ktorá sa rozhodne zaobstarať drahšie učebnice, si ich dofinancuje sama.“
Školy budú s učebnicami lepšie hospodáriť, určite nekúpia nadbytok a vyberú si knihu, ktorú naozaj potrebujú a chcú z nej učiť, reaguje Petráková.

Beata
Balogová
