BRATISLAVA. Vyšetrovanie minuloročného policajného zásahu v Moldave nad Bodvou pripomína podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej prípad Hedvigy Malinovej.
Postup inšpekcie ministerstva vnútra a Generálnej prokuratúry je podľa jej slov úplne neprijateľný, čo umocňuje jeho uzavretosť pred verejnosťou.
Dubovcová tento týždeň prijala delegáciu Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) zastúpenú odborníkmi z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a inými medzinárodnými inštitúciami.
Úrad sa zaujímal o vzťahy policajných zložiek na Slovensku s rómskou komunitou.
Ombudsmanka zástupcov ODIHR informovala o jej zisteniach, ktoré sa týkali polície vo vzťahu k rómskej menšine.
Upozornila na neprijatie opatrení vyplývajúcich z mimoriadnej správy pre Národnu radu a z vyrozumenia predloženého vláde v roku 2013, ktoré doteraz neboli riadne prerokované.
Ako najdôležitejšie opatrenie, ktoré nebolo prijaté, spomenula Jana Dubovcová zriadenie nezávislého vyšetrovacieho orgánu, ktorý má v prípade pochybností vyšetrovať postupy polície.
Jeho zriadenie je podľa jej slov v záujme štátu, na ktorý padá tieň podozrenia pre viacero doterajších vyšetrovaní.
Vyšetrenie psychológom
Jana Dubovcová poukázala napríklad na vyšetrovanie policajného zásahu v Moldave nad Bodvou. Opakovane ho vedie inšpekcia ministerstva vnútra.
Z najnovších informácií podľa ombudsmanky vyplýva, že poškodených má vyšetriť znalec - psychológ a znaleckými technikami majú byť posúdené ich rozumové schopnosti, schopnosť správne vnímať a interpretovať bežné sociálne situácie, štruktúra a dynamika ich osobnosti a možnosť ovplyvňovať ich úsudok inou osobou.
"Hodnotím to ako spochybňovanie mentálnej integrity a kapacity poškodených. Tieto postupy majú potenciál spochybňovať dôveryhodnosť štátu a polície a iba dokazujú, že štát musí mať nezávislý vyšetrovací orgán," poznamenala Dubovcová.
Ako dodala, je potrebné si uvedomiť, že v prípade takýchto pochybností je nositeľom dôkazného bremena štát a bez nezávislého vyšetrenia túto povinnosť nemôže uniesť.
Urobili desiatky výsluchov
V súvislosti s vyšetrovaním policajného zásahu v Moldave nad Bodvou doposiaľ prípravné konanie ukončené nebolo.
Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová, prokurátor Krajskej prokuratúry Prešov koná pod dohľadom prokurátora Generálnej prokuratúry a postupuje v súlade so zákonom.
Vyšetrovateľ inšpekcie ministerstva vnútra postupuje v prípravnom konaní plynule a zákonne. Ako ďalej hovorkyňa uviedla, doposiaľ spravil 68 výsluchov poškodených, 81 výsluchov príslušníkov Policajného zboru, 27 výsluchov ďalších svedkov a iné úkony potrebné pre náležité objasnenie veci.
Hodnotiť postup prokurátora Generálnej prokuratúry a prešovského prokurátora bez znalosti trestnej veci a vyšetrovacieho spisu ako "úplne neprijateľný“, ako to uviedla Jana Dubovcová, sa podľa Predajňovej javí ako neštandardné, najmä ak hodnotenie a akékoľvek zasahovanie do postupu orgánov činných v trestnom konaní nepatrí do pôsobnosti a právomoci verejného ochrancu práv.