BYTČA. Trinásť úspešných žiadateľov o podporu z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) v rámci programu Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva podpísalo v utorok v Sobášnom paláci v Bytči zmluvy o podpore so zástupcami Úradu vlády.
Celková suma, ktorú na tieto projekty dali Nórsko, Island a Lichtenštajnsko, je približne šesť miliónov eur.
Veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Inga Magistad zdôraznila, že využitie prostriedkov z nórskych fondov podrobne sledujú.
"Či už z Bratislavy, alebo z kontaktného miesta v Bruseli. A sme veľmi spokojní s tým, ako sa tieto financie využili. Máme rôzne príklady, veľmi pekným je Sobášny palác v Bytči, ktorý sa veľmi dobre využíva pri rôznych príležitostiach. Je možné tu organizovať workshopy a ďalšie podujatia. Takže, máme veľmi dobrý prehľad o tom, ako situácia vyzerá," povedala veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku.
Peniaze si rozdelia Dóm svätej Alžbety v Košiciach (takmer 442-tisíc eur), hrad Devín v Bratislave (necelých 340-tisíc), neologická synagóga v Žiline (takmer 329-tisíc), zámok v Holíči (vyše 512-tisíc), Dominikánsky kostol v Košiciach (viac ako 391-tisíc), Bardejov - židovské suburbium (vyše 522-tisíc), Karpatské drevené cerkvi (vyše 266-tisíc eur), kaštieľ v Seredi (takmer 513-tisíc eur), Rosenfeldov palác v Žiline (necelých 591-tisíc), Hrad Modrý Kameň (vyše 256-tisíc), zrúcanina hradu Parič v Trebišove (sumu určia neskôr), Štiavnické Bane - bašta mestského opevnenia (viac ako 287-tisíc) a Budatínsky hrad v Žiline (takmer 444-tisíc eur).
Prijímatelia grantov boli vybraní na základe vyhlásenej výzvy koncom januára tohto roka.
K podpísaniu dohody medzi Úradom vlády, ktorý je správcom programu Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva, a zástupcami Nórska, Islandu a Lichtenštajnska o financovaní obnovy kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky došlo v novembri 2013.