
FOTO – ARCHÍV SME
Odchádzate z funkcie unavený alebo by ste si to ešte raz zopakovali?
„Únava v tom zmysle, že mám veľa povinností primátora, neprichádza do úvahy. Život bez únavy tohto druhu si neviem predstaviť. Skôr mám pocit, že som nedokončil projekty, ktoré som rozbehol.“
Keď ste nastupovali do funkcie, mali ste širokú politickú podporu. Okrem HZDS a SNS vás podporovali všetky strany. Počas volebného obdobia bola táto podpora pre vás viac výhodou alebo príťažou?
„Koalície, ktoré vznikajú, a taká je aj moja skúsenosť, sú účelové. Z politickej strany, ktorej som bol členom, som vypadol pomerne rýchlo. DU sa spojila s SDKÚ a do tejto strany som nevstúpil. Ocitol som sa v pozícii nestraníka. Umožňuje to prijímať niektoré rozhodnutia slobodnejšie, ale na získanie politickej podpory je zas treba vynaložiť oveľa väčšie úsilie.“
Mali ste povesť nevýrazného primátora. Bolo to preto, že ste boli závislý od svojich viceprimátorov, ktorých zvolil do funkcií mestský parlament?
„Neviem to zhodnotiť, ale fakt je, že som sa v tejto funkcii rozhodoval samostatne. Samozrejme, nemožno to chápať absolutisticky, pretože človek sa nikdy nerozhoduje celkom samostatne. Svojich viceprimátorov som vnímal ako ľudí, ktorí by mali zabezpečiť priechodnosť určitých rozhodnutí v mestskom zastupiteľstve.“
Tak, ako sa hovorí o korupcii na centrálnej úrovni, je aj na komunálnej úrovni. Sú podľa vás radnice miestom úplatkárstva?
„Korupcia je choroba, ktorou trpí celý verejný život. Čeliť jej nebude jednoduché, ale dá sa to a treba začať zvrchu.“
Bratislavský magistrát bol za korupciu často kritizovaný. Ako ste na to reagovali?
„Vnímal som kritiku a zdôrazňoval som, že štát sa s tým musí vyrovnať. Preukázať korupciu sa mi na magistráte nikdy nepodarilo, ale ak o nej boli signály, zasiahol som aj personálne. Nemôžem však hovoriť o konkrétnych menách.“
Prečo?
„Práve preto, že z dôkazného hľadiska to bolo zložité.“
Mali ste podozrenia o korupcii aj na najvyšších miestach na magistráte?
„Povesti kolujú, ale nemal som jednoznačné dôkazy, že to, o čom sa hovorí, je aj pravda.“
Ocitli ste sa v situácii, že vám niekto ponúkal úplatok?
„Nepamätám sa. Drobnosti, ktoré sú na hranici, napríklad fľašu koňaku, som kategoricky odmietal.“
Aké protikorupčné opatrenia ste zaviedli?
„Jedno takéto opatrenie sme chceli zaviesť, ale nezrealizovalo sa dôsledne. Malo ísť o prijímaciu kanceláriu pre ľudí, ktorí chcú na radnici niečo vybaviť - napríklad nejaké povolenie. Cieľom bolo, aby ľudia neprichádzali do styku s našimi pracovníkmi, odovzdali by len požiadavku vo vstupnom stredisku a ostatné by už úrad zariadil.“
Ste proti tomu, aby financie určené pre samosprávu kontroloval Najvyšší kontrolný úrad?
„Ja by som s tým nemal problém. NKÚ je mimo vlády a jeho zloženie závisí len od parlamentu. Nemyslím si teda, že by sa porušoval princíp nezávislosti samosprávy.“
Čoskoro budú známi noví starostovia a primátori. Máte pre nich nejakú dobrú radu?
„Starostovia a primátori neveľmi radi počúvajú rady svojich predchodcov. Takže zdržal by som sa odpovede.“

Beata
Balogová
