Bratislava 4. decembra (TASR) - Vládny kabinet Mikuláša Dzurindu by mal dnes rozhodnúť, či uvoľní takmer 190 miliónov korún krajským úradom v tretej etape oddlženia škôl a školských zariadení.
K 30. júnu tohto roku predstavovala výška záväzkov štátu za školstvo 787 miliónov korún a vláda sa rozhodla riešiť túto úhradu po etapách.
V prvej etape bolo uvoľnených 300 miliónov korún na zabezpečenie plynulej prevádzky škôl a školských zariadení a na úhrady do poistných fondov. Ďalších 300 miliónov korún sa vyčlenilo počas druhej etapy. Skutočná výška finančných prostriedkov však bola po opätovnom preverení 297,3 milióna korún.
Uvoľnené peniaze by mali umožniť uhradiť dodávateľom podstatnú časť svojich záväzkov a tým zabezpečiť, aby do konca kalendárneho roku neprichádzalo k odpájaniu od energií a k ďalším narušeniam normálneho chodu škôl a školských zariadení.
Vláda by sa mala dnes vrátiť k návrhu novely kompetenčného zákona potom, čo o ňom minulý týždeň prerušila rokovanie.
Dôvodom bolo doriešenie rozdelenia kompetencií obchodno-ekonomických zastúpení medzi ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo hospodárstva a právomocí stanovovania maximálnych cien liekov, ktoré by mali prejsť z rezortu financií na rezort zdravotníctva.
Vláda posúdi aj návrh na ukončenie platnosti zmluvy o spolupráci a priateľstve s Čínskou ľudovou republikou, ktorú podpísal ešte v roku 1957 za bývalej ČSR vtedajší predseda vlády Viliam Široký.
Zmluva obsahuje prekonané formulácie o bratskej spolupráci, záväzok radiť sa o všetkých dôležitých medzinárodných otázkach, ako aj iné povinnosti, ktoré sú nezlučiteľné so súčasnými či očakávanými budúcimi záväzkami SR, vyplývajúcimi z pripravovaného vstupu do EÚ a NATO.
Ukončeniu platnosti dokumentu predchádzali vzájomné konzultácie slovenskej a čínskej strany, počas ktorých s ním obe strany vyjadrili súhlas.
Slovensko od roku 1993 potvrdzuje platnosť dvojstranných medzinárodných zmlúv a zároveň ukončuje platnosť tých medzinárodných zmlúv, ktoré sú už neaktuálne alebo prekonané v dvojstranných vzťahoch.
Bývalé Československo v 60. až 80. rokoch uzavieralo s niektorými krajinami vtedajšieho socialistického spoločenstva zmluvy o priateľstve a spolupráci, ktorých obsahom boli najmä všeobecné záväzky politickej povahy. Podobné zmluvy uzavrelo v rokoch 1960 až 1988 s Afganistanom, Etiópiou, Indonéziou, Jemenom, Kambodžou, KĽDR, Laosom, Líbyou, Mongolskom, Sýriou a Vietnamom, ich platnosť bola už počas existencie SR ukončená.
Súčasťou programu bude ďalej návrh na udelenie štátnych vyznamenaní pri príležitosti 10. výročia vzniku Slovenskej republiky. Štátne vyznamenania Pribinov kríž a Kríž Milana Rastislava Štefánika sa navrhujú zapožičať historikovi Dušanovi Kováčovi, hercom Kvete Stražanovej, Stanislavovi Dančiakovi, či spisovateľovi Ladislavovi Ballekovi.
*alf som NNNN