Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Berlín 29. júna (TASR) - Všetko svedčí o tom, že vlak Slovenska smerom na západ má zelenú a krajina by spoločne so Slovinskom mohla dostať pozvánku na budúcoročný summit NATO v Prahe

Mečiarov návrat by Slovensku uškodil

. Aj v prístupových rokovaniach s Európskou úniou si Slovensko počína dobre a má uzatvorených 19 kapitol, čím dobehlo Českú republiku a predbehlo Poľsko. Napriek nesporným úspechom sa začínajú na Západe čoraz častejšie objavovať hlasy, aby Slovensko nehazardovalo s pozitívnym vývojom, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.

Všetko sa opäť krúti okolo kontroverzného expremiéra Vladimíra Mečiara, ktorého strana pred budúcoročnými riadnymi parlamentnými voľbami jasne dominuje v prieskumoch verejnej mienky. Dnes je už isté, že bez Mečiarovho HZDS sa na Slovensku nepodarí vytvoriť vládu, konštatuje Die Welt a dodáva, že práve táto skutočnosť vyvoláva na Západe obavy.

V slovenských médiách obiehal tajný materiál z Varšavy, ktorého existenciu potvrdil aj šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Podľa depeše mali ľudia z okolia amerického prezidenta Georgea W. Busha počas návštevy v Poľsku vyjadriť znepokojenie z možného návratu Mečiara k moci. Takýto krok by podľa všetkého zmaril šance Slovenska na vstup do NATO. V utorok sa podobné signály ozvali aj z bruselskej centrály EÚ, píše denník a odvoláva sa pritom na vyjadrenie komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena.

Práve Verheugen upozornil na "ešte stále existujúce, určité staré sily", ktoré sa tešia podpore obyvateľstva. Na priamu otázku, či by ich návrat k moci mohol skomplikovať približovanie sa Bratislavy k EÚ, odznelo Verheugenovo lapidárne "áno", informuje Die Welt. K demokratickým princípom, ktoré zastupuje súčasná vláda v Bratislave, neexistuje podľa jeho názoru nijaká iná alternatíva. Preložené do bežnej reči to znamená, že EÚ stále pochybuje o Mečiarovom zmysle pre demokraciu.

Samotný Mečiar sa v posledných mesiacoch niekoľkokrát pokúsil tieto pochybnosti rozptýliť. Podľa jeho vlastných slov nemá dnes Slovensko inú alternatívu ako integráciu smerom na Západ, píše Die Welt a pripomína, že Mečiar sa odklonil aj od svojho niekdajšieho koaličného partnera, pravicovo-extrémnej SNS, ktorá vehementne polemizuje predovšetkým proti NATO.

Bývalý premiér sa k aktuálnym varovaniam ešte nevyjadril, aj keď vie o svojej zlej povesti na Západe. Všeobecne sa predpokladá, že Mečiar bude vystupovať len ako hnacia sila v predvolebnom boji, nebude sa ale snažiť o získanie premiérskeho postu. Nový front voči nemu by však mohol vyvolať uňho vzdor, konštatuje denník a pripomína, že Mečiar už v minulosti zahral perfektne úlohu martýra. Najlepšie výsledky sa mu podarilo získať vtedy, keď sa zdanlivo všetci zomkli proti nemu, uzatvára Die Welt.

Na konferenciu sociálnych demokratov v Moskve prídu aj Smer a Stred

Moskva 29. júna (TASR) - Konferencia sociálnodemokratických a centristických strán Európy sa uskutoční v októbri v Moskve za účasti aj dvoch slovenských subjektov, strany Smer Roberta Fica a Strany demokratického stredu (Stred) Ivana Mjartana. Pre TASR to v Moskve uviedol predseda Stredu I. Mjartan, s tým, že tento slovenský politický subjekt je aj členom prípravného výboru konferencie.

V rámci príprav konferencie centristov a sociálnych demokratov z Ruska a európskych krajín, témou ktorej má byť fenomén globalizácie, I. Mjartan v Moskve rokoval okrem iných aj s predstaviteľmi sociálnodemokratickej strany bývalého sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova a s predstaviteľmi administrácie ruského prezidenta Vladimira Putina.

Eneko Landaburu sa v Budapešti zaujímal o zákon o zahraničných Maďaroch

Budapešť 29. júna (TASR) - Vysoký predstaviteľ Európskej komisie (EK) dnes v Budapešti povedal, že Maďarsko musí dosiahnuť kompromis so Slovenskom a Rumunskom pred uplatnením zákona, ktorý poskytuje Maďarom žijúcim v týchto krajinách osobitné práva v Maďarsku. Šéf Generálneho riaditeľstva EK pre rozšírenie Eneko Landaburu dodal, že európska pätnástka bude požadovať od Maďarska, aby rokovalo o zákone so Slovenskom a Rumunskom predtým, než vstúpi do platnosti, aj keď sa zdá, že je v súlade s legislatívou Európskej únie.

"Musíme sa správať ako rodina -- diskutovať, je to normálne," povedal Landaburu v rozhovore pre britskú agentúru Reuters. "Je veľmi dôležité, že Maďarsko a jeho susedia uskutočnia bežné diplomatické kroky, aby riešili svoje problémy na bilaterálnej úrovni," uviedol Landaburu.

Kontroverzný zákon o zahraničných Maďaroch bol predmetom niekoľkých rozhovorov Landabura počas jeho dvojdňovej návštevy Maďarska tento týždeň.

Maďarský parlament schválil 19. júna veľkou väčšinou hlasov návrh zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch, na základe ktorého budú môcť rátať s rôznymi úľavami občania SR, ako aj Chorvátska, Juhoslovanskej zväzovej republiky, Rumunska, Slovinska a Ukrajiny, hlásiaci sa k maďarskej národnosti.

Za návrh zákona hlasovalo 306 poslancov. Sedemnásť členov zákonodarného zboru bolo proti a ôsmi sa hlasovania zdržali. Po pondelňajšom rozhodnutí opozičných socialistov návrh podporiť hlasovala proti iba frakcia liberálneho Zväzu slobodných demokratov (SZDSZ).

Zvýhodnenia sa budú týkať medziiným oblasti vzdelávania, sociálneho a zdravotníckeho zabezpečenia, cestovania i možnosti realizovať sa na trhu práce v Maďarskej republike. Návrh zákona by mal nadobudnúť platnosť 1. januára 2002.

Klaiber: SR je silným kandidátom na pozvanie za člena NATO v roku 2002

Brusel 29. júna (TASR) Námestník generálneho tajomníka NATO pre politické záležitosti KlausPeter Klaiber, ktorý v týchto dňoch končí svoje pôsobenie vo funkcii, dnes v sídle NATO v Bruseli prevzal medailu ministra zahraničných vecí SR. Pri tejto príležitosti povedal, že Slovensko je vďaka svojmu doterajšiemu výkonu v príprave silným kandidátom na pozvanie za člena aliancie už na budúcoročnom summite NATO v Prahe. Pripomenul zároveň, že konkrétne pozvanie za člena je podmienené pokračovaním reformného procesu.

Vyznamenanie je ocenením práce K.-P. Klaibera pri rozvoji vzťahov Slovenska a aliancie a jeho podielu na približovaní sa SR k členstvu v NATO. Medailu mu odovzdal generálny riaditeľ Sekcie medzinárodných organizácií a bezpečnostnej politiky Ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok.

I. Korčok pri tejto príležitosti ubezpečil Klaibera, že pražský summit NATO je pre SR silnou motiváciou urobiť všetko pre to, aby kandidatúra SR bola úspešná a Slovensko bolo na budúci rok pozvané za člena NATO.

Ministri zahraničných vecí 10 kandidátskych krajín NATO sa stretnú v Estónsku

Tallinn 29. júna (TASR) Ministri zahraničných vecí 10 kandidátskych krajín NATO sa stretnú v pondelok 2. júla v Estónsku, kde budú rokovať o svojej spolupráci pred pražským summitom v roku 2002, na ktorom aliancia rozhodne o svojom rozšírení.

Stretnutie tiež zhodnotí najnovší vývoj v rozprave o rozšírení NATO a poskytne kandidátom príležitosť na výmenu skúseností z Akčného programu pre vstup do NATO, informoval estónsky šéf diplomacie. Ministri budú hovoriť aj o situácii v Macedónsku a na Balkáne.

Oficiálnymi kandidátmi na členstvo v NATO sú od roku 1999 okrem Slovenska Albánsko, Bulharsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Macedónsko, Rumunsko a Slovinsku. Od demokratických zmien v Chorvátsku v roku 2000 si aj táto krajina želá vstup do aliancie, nepatrí však medzi oficiálnych kandidátov.

Premiéri SR a MR 4. júla slávnostne otvoria hraničný priechod Čunovo-Rajka

Budapešť 30. júna (TASR) - Predsedovia vlád Slovenska a Maďarska, Mikuláš Dzurinda a Viktor Orbán, 4. júla slávnostne otvoria slovensko-maďarský hraničný priechod Čunovo-Rajka. Následne si prehliadnu práce na obnovovanom Moste Márie Valérie, ktorý spojí Ostrihom so Štúrovom a absolvujú pracovné rokovanie. V Budapešti to oznámilo Tlačové oddelenie Úradu vlády Maďarskej republiky.

Podľa rovnakého zdroja budú predmetom rozhovorov pravdepodobne posúdenie vzájomnej spolupráce v oblasti dopravy, problematika cestných hraničných priechodov, spoločné prevádzkovanie cezhraničných mostov, výstavba spomínaného mostu, ako aj diaľničného spojenia medzi Košicami a Miskolcom. Ďalšími témami by mali byť obnova železničnej trate v povodí Ipľa, riečna doprava na Tise, ako aj problematika spolupráce prihraničných euroregiónov a regionálnej kooperácie v dopravnej sfére.

Ďalšie kolo slovensko-maďarských rokovaní o SVD sa uskutoční v septembri

Budapešť 30. júna (TASR) - Ďalšie kolo slovensko-maďarských rokovaní o realizácii záverov Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu v spore o Sústavu vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN) sa uskutoční v prvej polovici septembra. Pri piatkových rozhovoroch v Budapešti, ktoré trvali do nočných hodín a skončili podpísaním protokolu, sa o tom dohodli delegácie oboch krajín.

Podľa informácií, ktoré médiám dnes poskytol Gábor Bartus, druhý muž Sekretariátu splnomocnenca vlády MR pre dunajskú problematiku, sa obe strany dohodli na ustanovení pracovných skupín, ktoré do septembra začnú už s prípravou realizácie vytýčených úloh, pričom dospeli k názoru, že v záujme efektívnosti rozdelia celú problematiku na viacero čiastkových oblastí.

Riešením ekologických úloh súvisiacich s predmetným úsekom Dunaja sa bude zaoberať vodohospodárska pracovná skupina. Jej prioritnou úlohou bude podľa Gábora Bartusa stanoviť množstvo vody, ktoré zabráni poškodeniu prírody na maďarskom území. Vecným uplatnením záverov MSD v Haagu v praxi sa bude zaoberať právna pracovná skupina, ktorej hlavnou úlohou bude podľa maďarského odborníka pripraviť návrh textu, ktorý by sa mohol stať v budúcnosti bázou medzivládnej dohody umožňujúcej právne usporiadanie sporu.

Pozitívne hodnotili priebeh rokovaní v Budapešti ešte v ich priebehu aj vedúci delegácií oboch krajín, splnomocnenci vlády SR a MR, Dominik Kocinger a László Székely.

Vedúci slovenskej delegácie uviedol, že sa zrejme podarí nájsť riešenie dlhotrvajúceho sporu a čo najskôr začať s prácou na najpálčivejších aspektoch problematiky. Situáciu na úseku starého koryta Dunaja musí usporiadať maďarská strana, povedal a dodal, že príslušné odporúčania vypracuje zmiešaná pracovná skupina.

Podľa slov vedúceho maďarskej delegácie môže zriadenie oboch pracovných skupín predstavovať začiatok vecnej diskusie. "V rokoch, ktoré uplynuli od rozhodnutia MSD v Haagu, sa totiž rokovania sústredili iba ba nutnosť výstavby dolného stupňa SVD, jeho technické parametre, aj keď maďarská strana už v 800-stránkovom vyhlásení z decembra 1999" dala najavo svoj odmietavý postoj k výstavbe zariadenia v Nagymarosi, uviedol László Székely a dodal, že Slovensko už teraz pristupuje k otázke tak, že vybudovanie elektrárne si na maďarskej strane nemožno vynútiť a nepokúšalo sa presvedčiť partnerov z MR o výhodách výstavby dolného stupňa SVD.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 3. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 4. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 5. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 6. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 7. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 8. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 9. Ekonomický a účtovný softvér Humanet oslavuje
 10. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 24 413
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 603
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 542
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 450
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 6 279
 6. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 4 860
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 4 323
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 3 700
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 952
 10. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 570

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Milan Kňažko: Fico klame, keď tvrdí, že nevedel, kam sa sťahuje

Keď nie ste aktívny v obrane svojich práv, prídete o ne, tvrdí MILAN KŇAŽKO.

DOMOV

Pri kontrole pošty sa Danko môže pozrieť do zahraničia

Preverovanie zásielok robí aj pošta. Obálky však neotvárajú.

KOMENTÁRE

Bez Radičovej, bez Kisku a bez obáv: v čom majú Mihál s Beblavým nevýhodu

Postačia úroveň a normálnosť na úspech v politike? Alebo budú práve naopak, hendikepom?

Neprehliadnite tiež

Kiska: Rakúsko je našim silným partnerom a jedným z najdôležitejších investorov

Prezident pripomenul, že rakúske banky príchodom na Slovensko prispeli k tomu, že náš bankový sektor je stabilný.

Špeciálny prokurátor s Gorilou stále nepohol, hoci predpovedal inak

Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš pred odchodom obvinil dvoch ľudí, obžalovaní zatiaľ nie sú.

Propaganda a hoaxy majú rozdeliť ľudí, lži už začali pokutovať (debata SME)

Slovensko je náchylnejšie uveriť proruskej propagande, podľa odborníkov na dezinformácie tu prevláda sentiment aj časť ruskej identity v histórii.

Pohotovosti majú byť otvorené len do jedenástej večer

Pohotovosti majú byť v každom okresnom meste. Tých je 79. Oproti súčasnému stavu sa tak ich počet veľmi nezníži, ako chcel pôvodne Drucker.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop