BRUSEL, ŠTRASBURG. Skupina štátov Rady Európy proti korupcii (GRECO) vo štvrtkovej správe zdôraznila značné korupčné riziká a zraniteľnosť, ktorým sú vystavení poslanci, sudcovia a prokurátori na Slovensku.
Skupina GRECO poukázala na výzvy, ktoré musí Slovensko prekonať a ktoré spočívajú v nedostatkoch v implementácii právnych predpisov o konflikte záujmov a v nedostatočnom rešpektovaním kódexov správania.
Pokiaľ ide o členov parlamentu, slabá pozornosť venovaná korupčným rizikám podporuje fungovanie nevhodnej zákulisnej rozhodovacej praxe.
Podľa GRECO si situácia na Slovensku vyžaduje silnú pozornosť najmä v prípade kontaktov poslancov s lobistami a pri prijímaní darov a iných výhod.
Primerané presadzovanie pravidiel o zverejňovaní majetku a o konflikte záujmov si vyžaduje posilnenie mandátu parlamentného výboru o nezlučiteľnosti funkcií.
GRECO požaduje dodatočné spresnenie pravidiel z oblasti finančných informácií, čo sa zdá byť nevyhnutné pre zmapovanie finančných a obchodných záujmov poslancov parlamentu.
Nízka úroveň dôvery verejnosti, nedostatočná transparentnosť a zodpovednosť, ako aj zraniteľnosť súdnictva (a do istej miery aj prokuratúry) a nevhodné politické zasahovanie si podľa GRECO v prípade Slovenska vyžadujú prioritnú pozornosť.
Je nevyhnutné, aby bola posilnená nezávislosť Súdnej rady a vzrástla transparentnosť jej činnosti.
Slovenská verejnosť by podľa GRECO mala mať neobmedzený prístup k majetkovým vyhláseniam sudcov a prokurátorov, ktorí by zároveň mali predkladať čestné vyhlásenia o svojej vedľajšej zárobkovej činnosti.
Skupina GRECO oznámila, že v druhej polovici roka 2016 preskúma implementáciu súboru 16-tich odporúčaní určených pre Slovenskú republiku.