Bratislava 4. decembra (TASR) - Možný nesúlad s ústavou a technické nedostatky poslaneckého návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti boli podľa hovorcu Ministerstva zdravotníctva SR Tomáša Szalaya dôvodom jeho stiahnutia z rokovania vlády i z programu schôdze parlamentu.
Samotná filozofia novely zákona, ktorú predložil predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Ján Drgonec (ANO) spolu s poslancom Petrom Birošom (ANO), však nebola spochybnená, uviedol Szalay pre TASR. Novela by sa podľa neho po dopracovaní mala opäť dostať do legislatívneho procesu. Hovorca odhaduje, že sa tak môže stať už o jeden či dva týždne.
Rozpor s ústavou Szalay nepredpokladá pri novozavádzaných platbách pacientov za stravu, ubytovanie v nemocnici, poplatkoch za recept alebo za návštevu u lekára - špecialistu.
Predkladateľ novely Drgonec potvrdil, že dôvodom jej stiahnutia bola nedopracovanosť po právnej stránke. Podľa vlastných slov nestiahol návrh kvôli medializovaným názorom, že dôležité reformné kroky by mala realizovať vláda a podobné iniciatívy by sa nemali objavovať ako poslanecké. "Tento názor je scestný a zavádzajúci," povedal pre TASR.
V pomerne rozsiahlej novele zákona malo ísť o nové definovanie poskytovania zdravotníckej starostlivosti, a to na základe poistenia a poplatkov od občanov. Vzniká nový pojem sociálna medicína, mení sa proces kategorizácie liekov a zároveň sa zavádza aj poplatok za stravovanie a pobyt na lôžku v zdravotníckych zariadeniach. Poplatok sa má vyberať aj za návštevu lekára špecialistu, za vydanie lieku alebo zdravotníckej pomôcky, ale aj za použitie dopravnej služby. V nadväznosti na reformu avizovanú ministrom zdravotníctva sa upravuje šesťtisíc položiek najrôznejších liečebných postupov a liečiv, konštatoval Drgonec.