SME

Tlak Európskej komisie na kandidátov pokračuje

BRUSEL 4. decembra (SITA) - Európska komisia (EK) pokračuje vo svojom tlaku na kandidátske krajiny, aby prijali poslednú ponuku dánskeho predsedníctva a komisie. Bolo by naivné očakávať, že sa tento tlak pred kodanským summitom zníži. Hovorca EK Jean-Chri

stoph Filori odporučil dnes v Bruseli kandidátskym krajinám, aby čo najviac dvojstranných požiadaviek vyriešili ešte pred vrcholnou schôdzkou, ktorá sa začne už o týždeň v Kodani.
Hovorca tiež varoval kandidátske krajiny pred pokušením vyjednať si napríklad, vyššie kvóty na mlieko alebo izoglukózu, ak sa ich lídri obrátia v Kodani priamo na nemeckého kancelára Gerharda Schrödera alebo na francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca. Na summite by sa podľa komisie malo rokovať o čo najmenšom počte otázok, inak sa všetci dostanú do vážnych problémov. Do nich sa už Európska komisia a dánske predsedníctvo dostali minulý týždeň, keď kandidátskym krajinám predložili finančný návrh, ktorý nekonzultovali s členskými štátmi. Za príliš veľkorysú označili ich ponuku nielen Nemci, ale aj ďalší členovia únie. Teraz to hlasnejšie priznáva aj komisia. Podľa nej nemá predložený návrh podporu členských štátov ani dnes.
Komisia a dánske predsedníctvo začali hrať vabank, ktorý sa však stále môže skončiť veľkým úspechom pre všetkých, ak každý prejaví politickú odvahu a pružný postoj. O tom je presvedčený aj Brusel. Komisia zároveň potvrdila, že bude spolu s dánskym predsedníctvom vyjednávať s kandidátmi práve na základe kompromisnej ponuky komisie a dánskeho predsedníctva. Na strane kandidátskych krajín, ktoré zo žiadosti o zvýšenie štartovacej úrovne priamych platieb a skrátenia desaťročného prechodného obdobia na dosiahnutie ich plnej výšky robili spoločnú politickú požiadavku voči únii, došlo medzitým k istému napätiu. Poľsko podľa posledných informácií z Bruselu prestalo naliehať na priamych platbách a zameralo svoju pozornosť najmä na získanie čo najväčších prostriedkov v rámci dodatočných rozpočtových konzultácií nielen na rok 2004, ale aj na roky 2005 a 2006. O tom však únia zatiaľ nechce ani počuť, pretože pôvodne mali tieto kompenzácie úplne iný cieľ ako zlepšenie celkovej finančnej situácie kandidátov.

fa;ha hd
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 090
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 567
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 541
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 579
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 945
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 673
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 760
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 588
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


Hráč Španielska Nico Williams sa raduje z gólu proti Francúzsku.

Pozrite si TV program zápasu o bronz a finále Ligy národov. Kde sledovať zápasy?


SkryťZatvoriť reklamu