BRATISLAVA. Stredoškoláci v 37 mestách zvolili v projekte Študentské komunálne voľby 22 nezávislých a 15 straníckych primátorov.
Autorom projektu je Inštitút pre verejné otázky (IVO), ktorý modelovo zrealizoval tento rok už tretie voľby medzi študentmi.
V pondelok o tom informoval riaditeľ IVO a vedúci projektu Miroslav Kollár.
Záujem v Košiciach
Do študentských volieb sa zapojilo rekordných 9 603 hlasujúcich stredoškolákov na 72 prihlásených školách na celom Slovensku.
„Princípom je zapojiť školy na celom Slovensku, aby si študenti vyskúšali modelové voľby so všetkým, čo k nim patrí,“ vysvetlil Kollár.
Ako dodal, chcú im dať možnosť si voľby vyskúšať a zvýšiť tak podiel mladých ľudí, ktorí pôjdu voliť v riadnych voľbách.
Voľby boli v školách vo štvrtok 6. novembra, voliť mohli študenti nad 15 rokov. Oprávnených voličov bolo podľa stanovených podmienok z prihlásených škôl 18 575, odovzdaných hlasov 9 603. Volebná účasť tak predstavovala 51,7 percenta.
Najvyšší záujem o voľby bol v Košiciach, kde sa do projektu zapojilo 11 škôl, naopak, najnižší v Trenčíne, kde sa v krajskom meste nezapojila ani jedna škola.
Z 37 zvolených primátorov bolo 22 nezávislých, sedem podporených Smerom a jeho koalíciami, osem kandidátov podporovali opozičné strany.
Kto vyhral voľby
V Bratislave vyhral podľa Jána Bartoša z Inštitútu pre verejné otázky s prehľadom nezávislý kandidát Milan Kňažko. Za ním nasleduje Ivo Nesrovnal a až po ňom terajší primátor Milan Ftáčnik.
V Trnave rovnako nezávislý Peter Bročka, v Trenčíne nebol víťaz žiadny.
V krajskom meste Nitra zvolili študenti Dominiku Tekeliovú s podporou strany Sieť.
V Žiline vyhral Ján Slota, ktorý takisto kandiduje ako nezávislý, pričom súčasný primátor Igor Choma skončil na štvrtom mieste.
V Banskej Bystrici študenti zvolili nezávislého Petra Gogolu, v Prešove Andreu Turčanovú s podporou pravicovej koalície. Súčasný primátor Pavel Hagyari skončil za ňou, pričom rozdiel medzi nimi bol tri hlasy.
V Košiciach svoj post obhájil terajší primátor Richard Raši, ktorý získal takmer polovicu hlasov.
Ako riadne voľby
Do projektu Študentské komunálne voľby 2014 sa zapojilo 51 štátnych škôl, 13 cirkevných a osem súkromných. Z nich bolo 33 gymnázií a 39 odborných škôl.
Podľa Kollára je na každej zapojenej škole jeden garant a trojčlenná študentská komisia.
Voľby vyzerajú podľa jeho slov presne tak ako riadne voľby. IVO dostane zoznamy oprávnených voličov, a teda študentov nad 15 rokov.
Školy následne dostanú príslušný počet volebných lístkov, zriadia si volebnú miestnosť, v ktorej v deň volieb sedí komisia.
Študenti sa po príchode do miestnosti identifikujú, dostanú volebný lístok, idú za plentu, odvolia a vhodia lístok do urny.
„Zvyk chodiť voliť sa vytvára už v mladom veku. Kto si vtedy nezvykne chodiť voliť, v dospelosti tiež nepôjde,“ doplnil vedúci projektu.