Bývalý prvý muž justície útočí na bývalých kolegov, oni sú zatiaľ zdržanliví. Počkajú s reakciou na doplňujúce voľby člena Súdnej rady. BRATISLAVA. Sudcovia začnú pracovať na zásadách sudcovskej etiky.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Členovia Súdnej rady na čele s jej šéfkou Janou Bajánkovou prijali teplé trafiky, a preto už neobhajujú záujmy sudcov. Voľba šéfky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej bola zmanipulovaná. Podpredseda Súdnej rady Ján Vanko mal zase už dávno podať demisiu. Z rady sa stal vlastne poradný orgán ministra spravodlivosti.
To je len časť pomenovaní, ktorými v poslednom čase častoval členov rady bývalý šéf Najvyššieho súdu a Súdnej rady Štefan Harabin.
Osobne dotknutý sa cítil Harabinovými výrokmi nový člen rady nominovaný vládou Ján Havlát, ktorý bol pri voľbe Švecovej šéfom volebnej komisie.
Načo reklamu
Harabin považuje za škandál, že hoci v septembri hlasovali sedemnásti členovia rady, odovzdaných bolo len pätnásť lístkov.
„Ja ani ostatní členovia sme nemanipulovali s urnou. Tá bola stále na transparentnom mieste,“ vyhlásil Havlát.
Vysvetlil, že volebná komisia nemala možnosť prinútiť dvoch členov hlasovať.
Rada chcela pôvodne na jeho výroky reagovať, no v pondelok sa členovia rozhodli radšej mlčať.
„Nechcem robiť ani pozitívnu, ani negatívnu reklamu,“ vysvetlil Vanko, ktorý ešte v októbri tento bod do diskusie rady navrhol.
Harabin je totiž jedným z kandidátov v doplňujúcich voľbách osemnásteho člena rady. Tie budú o dva týždne. Dovtedy sa členovia rady zdržia všetkých komentárov.
„Nech si každý volič, teda sudca, urobí obraz sám,“ dodala šéfka rady Bajánková.
Keď Harabin rade šéfoval, väčšina členov sa radšej vyhýbala priamej konfrontácii s ním.
Havlát hovorí, že mu svoje výhrady povie priamo. „Pokojne mu to poviem. Poviem to každému tak ako vám.“
Elena Berthotyová dodala, že „každý sudca má právo verejne vyjadriť svoj názor, hoci aj kritický, ale mal by byť podložený na faktoch. To nám v prípade doktora Harabina chýbalo“.
Harabin: Báli sa ma komunisti, boja sa aj teraz
„Vždy som hovoril len pravdu,“ vyhlásil Harabin s tým, že ak sa niekoho dotkol, nech ho zažaluje.
„Ani na ústredný výbor komunistickej strany si ma nedovolili zavolať, keď som povedal svoj názor, lebo možno už vtedy sa ma báli.“
Rovnako sa ho vraj aj teraz bojí rada, a preto odložili diskusiu o jeho výrokoch. Rozprávať sa nebojí ani v prípade úspechu vo voľbách.
Sudcovia začnú pracovať na zásadách etiky
Predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková hovorila s Robertom Ficom a Pavlom Paškom o platoch.
Súdna rada osloví sudcovské rady, aby predložili návrhy a potom komisia, zriadená z členov rady, by ich mala zosumarizovať a pripraviť etický kódex.
Výsledným textom sa bude zaoberať.
Členka súdnej rady Elena Berthotyová zdôraznila, že by nemalo byť cieľom veľmi urýchlené prijatie zásad, ale prijatie takých, s ktorými by sa všetci stotožnili.
Súdna rada v pondelok zriadila komisiu, ktorá vypracuje návrh stanoviska k problému zlučiteľnosti výkonu funkcie sudcu s členstvom v poradnom výbore prezidenta.
Neúspešný kandidát na ústavného sudcu Ján Bernát sa obrátil na ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, aby posúdil, či sa dvaja sudcovia, Zuzana Ďurišová a Juraj Babjak, členstvom v poradnom orgáne prezidenta nedopustili závažného disciplinárneho previnenia.
Minister podnet postúpil Súdnej rade.
Komisiu súdna rada schválila aj na vypracovanie zásad Súdnej rady pri rozhodovaní o kandidátoch na sudcov všeobecných súdov.
Komisia dotvorí aj kritériá na dočasné pridelenie sudcu a preloženie sudcu na iný súd.
Predsedníčka Súdnej rad Jana Bajánková hovorila o zmrazovaní platov sudcov s premiérom Robertom Ficom aj s predsedom parlamentu Pavlom Paškom.
Rokovania ešte pokračujú. Bajánková si netrúfa odhadnúť, ako nakoniec dopadnú.
Súdna rada na októbrovom zasadnutí vyjadrila svoj nesúhlasí s návrhom na ďalšie zmrazenie platov sudcov.
sita, tasr

Beata
Balogová
