BRATISLAVA. Išlo o bezprecedentný volebný podvod, ktorý urobil najvyšší súdny orgán. O septembrových voľbách predsedu Najvyššieho súdu to povedal jeho bývalý šéf Štefan Harabin. Súdna rada sa pritom jeho výrokmi už zaoberala.
Harabin v septembri nemohol kandidovať, novou predsedníčkou NS SR sa stala Daniela Švecová.
Manipuláciu odmietajú
"Predsedníčka Súdnej rady si nevšimla, že vo volebnej komisii sú všetci traja členovia za výkonnú moc. Volebná komisia do zápisnice neuviedla, ktorí dvaja členovia neodovzdali hlasovací lístok, respektíve ho odovzdali, ale volebná komisia ich vybrala z urny, pretože boli neoznačené, alebo z iných dôvodov, prípadne sa ich neopýtala, prečo nehlasovali," tvrdí Harabin.
Súdna rada sa na pondelkovom zasadnutí zhodla, že na takéto vyjadrenia ešte reagovať nebude, aby neovplyvňovala voľby jedného člena Súdnej rady, ktoré budú 25. novembra.
Viacerí členovia sa však voči nim ohradili.
"Proti tomu dôrazne protestujem, pretože ja, ani ostaní členovia volebnej komisie nemanipulovali s urnou a úplne legálnym spôsobom sme spočítali všetky hlasy, ktoré v urne boli," vyhlásil Ján Havlát, člen Súdnej rady, ktorý bol predsedom volebnej komisie počas hlasovania o predsedovi.
Prokuratúra sa bude pýtať na voľbu predsedu Najvyššieho súduČítajte
Kandiduje do Súdnej rady
Harabin je jedným z piatich sudcov, ktorí sa o miesto v Súdnej rade uchádzajú. Tvrdí, že jeho vyhlásenia s voľbami nesúvisia.
"Takéto postupy sa môžu udiať aj v budúcnosti a môžu sa negatívne dotknúť ktoréhokoľvek sudcu a jeho rodiny," dodal.
Na otázku, či prijme ďalšie kroky, odpovedal, že tie musí prijať samotná Súdna rada a Generálna prokuratúra, ktorá na vyšetrovanie nezákonnosti nepotrebuje trestné oznámenie.
Generálna prokuratúra nezistila nič, čo by bolo dôvodom na začatie konania.