BRATISLAVA. Do roku 2030 bude klesať počet viacčlenných rodín a naopak budú pribúdať bezdetné rodiny, dvojčlenné a jednočlenné domácnosti.
Také sú výsledky Prognózy vývoja rodín a domácností na roky 2014-2030, ktorú zostavili Výskumné demografické centrum INFOSTAT, Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave a Prognostický ústav SAV.
Formovanie rodinných domácností ovplyvňuje menej sobášov v posledných tridsiatich rokoch, ale aj menší počet svadieb rozvedených či ovdovelých osôb.
"V reprodukčnom veku sa zvyšuje počet osôb, ktoré môžu vstúpiť do manželstva, no nevstupujú," uviedol Branislav Šprocha z Prognostického ústavu SAV.
Viac rozvodov aj menej plodnosti
Veľkosť domácnosti ovplyvňuje výrazne viac rozvodov, nárast neúplných rodín a pokles plodnosti.
Jednočlenné domácnosti v súčasnosti tvoria tretinu všetkých domácností, ich počet medzi rokmi 1991 až 2011 rástol. Naopak, začína klesať počet klasických rodín s dvoma dospelými a dvoma deťmi.
"Tento podiel klesol od roku 1991 do roku 2011 o päť percent, z 23 percent na súčasných 17,9 percenta," uviedol Branislav Bleha z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
Veľké domácnosti sú podľa autorov štúdie charakteristické najmä v okresoch s vyššou pôrodnosťou i sobášnosťou, ktoré sa nachádzajú takmer výlučne na severe stredného a východného Slovenska, v oblasti hornej Oravy a Spiša.
V okresoch týchto regiónov je aj najvyšší priemerný počet domácností. Naopak, okresy zo západu, juhu a stredu Slovenska majú najnižší počet domácností. V týchto okresoch prevládajú málopočetné rodiny.
Viac bude samotárov
"Z pohľadu trendov do budúcnosti očakávame, že na severe stredného a východného Slovenska budú najpočetnejším typom domácností úplné rodiny so závislými deťmi," uviedol z Výskumného demografického centra INFOSTAT Boris Vaňo.
V širšom zázemí Bratislavy, na juhozápade Slovenska, na severe Slovenska (s výnimkou hornej Oravy), na Pohroní a na krajnom východe budú prevládať úplné rodiny bez závislých detí.
Samotársky žijúci ľudia - teda jednočlenné domácnosti - budú najviac žiť v okresoch na strednom Slovensku a vo východnej časti južného Slovenska, v okresoch Bratislavského kraja, na severozápade Slovenska i krajnom východe.
Mladí zostávajú u rodičov
Podľa SAV sa zvyšuje počet mladých, ktorí zostávajú bývať u rodičov.
Kým v roku 1991 žila v domácnosti s rodičmi tretina mužov vo veku 26 rokov, údaje z roku 2011 hovoria, že je to viac ako 60 percent. U rodičov zostáva aj viac ako 40 percent tridsaťročných mužov.
U žien je číslo len o trochu nižšie. V roku 1991 žilo v domácnosti s rodičmi približne 13 percent žien vo veku 26 rokov, v roku 2011 to bolo viac ako 40 percent. Tretina tridsaťročných žien zostáva u rodičov aj dnes.